[Knihy lékařské]

Moravská zemská knihovna (Brno, Česko), sign. Rkp 156, 168 f. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

[Generovaný obsah]

cukru gandi,cizojazyčný text v apatéce, puol lotu a ztluc to v hromadu bez ohně. A potom vezmi těsto žitné múky, smiešej ty prachy s tiem těstem. A udělaj pilule, což muož býti jako hrachová zrna aneb většie, a dávaj nemocným.

Proti moru aneb šelmě

Vezmi listie bzové černobýlové, rútu, šalvěji, zázvor, zetři ty věci čtyry jako šalši a zceď skrze rúšku, přileje vína, což muožeš najlepšieho mieti. A naposledy přičiň zázvoru třeného a pí to za devět dní na všaké jitro.

Času moru a šelmy

Vezmi listu šalvěje, rútu a pelyněk, pecky neb jádra ořechové vlaské, směs z solí a jez ráno.

Proti zlému povětří

Vezmi pelyněk, rútu, šalvěji, chřen, ořechy vlaské, ztluc to v moždíři jako šalši a potom rozpusť s vínem a pí, to velmi vyhánie jed, a zvláště v mor.

Proti moru, jenž zachovává a posilňuje času šelmy

Vezmi jalovcová zrna a bedrníku, hořec, bobek, ořechy vlaské, ztuka na prach, smiešej spolu, také kozlíku třetie částku, též plesnivec, Moravci řiekají, ale my zájemné kořenie. A latině auricula muris.cizojazyčný text

Diaamarumcizojazyčný text dělaj takto

Vezmi XX vlaských ořechuov, fíkuov tlučených XV, rúty hrst, pelyňku částku jednu, horčice III loty, nátržníku, třevdavy, bobkuov devět, jednostajně dva loty a puol čtvrtce soli obecné jako vlaský ořech zvieci, a budeš zdráv. A nenakazíš se zlým povětřím.

Slušie znamenati, že člověk všeliký jest složen podlé člověčie podstaty, a to ze čtyř živluov, jenž podstata a příčiny zbytečné všech věcí hmotných neb tělesných.

Jakož praví ten převzácný mudřec řečený Aristotiles v prvních knihách o rození a porušení. A ti živlové sú čtyři: oheň, země, voda, povětří. Země jest povahy od přirozenie suchá a studená, povětřie vlhké a studené, oheň suchý a horký. A jakož die týž mistr mudřec v čtvrtých knihách O nebi a o zemi, a tak tělo člověčie zvláště v kostech má ten živel, totiž zemi, nebo kosti sú zvláštně suché a studené. Voda má v mokrosti přirozenie, jenž jest vlhká a plývající a studená, oheň bují v něm, neb má horkost přirozenú i suchost. Také má v sobě povětří, totiž duch, jenž jest vlhký a teplý a bujíť zvláště ve krvi. Jakož jest psáno v knihách vobecných, že duch zvířecí ve krvi jeho. A poněvadž člověk jest zvieře obecné a městské a tovaryšné, jakož die Aristotiles v prvních

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 13 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).