[Knihy lékařské]

Moravská zemská knihovna (Brno, Česko), sign. Rkp 156, 168 f. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

[Generovaný obsah]

Sirop k prsuom

Vezmi fíkuov deset, řečského vína dva loty, anézu za peniez, osladiče za dva peníze a yzopu, coť se zdá. A omanu, coť se zdá. To zřeže drobně a vař u vodě slatké. A chceš li, přičiň kořenie, ješto slove netiek, pí ráno po málu pořád teple, aby se prsi zahříly, dobréť jest.

K prsuom sirop

Vezmi šalvej, yzop, prasium,cizojazyčný text brotan, lebedku červenú, celidoni, pelyněk, osladič, lékořici, koprové siemě, polní kmín, anéz, vař u pivě neb u víně dobře, přičině medu. A to pí teple ráno a na noc.

Opět k témuž

Vezmi fíkuov a, přičině málo pepře, vařiž u víně. A to pí teple, to dobře prospievá. A také jest ke vší hlavní nemoci a bolesti užitečno. K tomu vezmi bielé kadidlo a ztluc a směš bielkem vaječným a vezma koudeli lněné, učiniž flastr a přilož na židoviny.

Opět k témuž takto

Vezmi bielé kadidlo a myrru, pepř, ocet, česnek, anéz, staré sádlo, vše spolu ztluka, vařiž to. A učině z toho flastr, kladiž na prsi. A toť všecku bolest oblehčí, neboť jest pokušeno.

Opět takto

Vezmi čistú rútu, vař ji v čisté vodě a tu vodu pí na čtítrobu, a budeť lehko.

Jinak takto

Vezmi plást medu, oleje dřevěného a česenku a bobrový stroj, to vše spolu vař u víně a pí horce ráno a večer za dva dni neb za tři a tiem také prsi maž.

Těžkost prsí – počištěnie

Chvojkové kořenie zasušiž, coť se zdá, a když uschne, ztluciž na prach, vezma toho prachu, coť se zdá, buďto se lžíci, vezmiž pak prachu zázvorového, toho polovici, nebo nechať jest třetina lžíce, pak vezmi strdi, coť se zdá, k tomu prachu ke všemu. Ale méně než toho prachu, směsiž pak ten prach, rozpustě jej se strdí, ať bude to tak husto, aby mohl z něho dělati šišky. A toho požívaj ráno a večer.

Kto má záduchu v prsech

Vezmi pávového peřie, spaliž je na popel, a to pí u víně nebo z pivem. A to jest mistra Havla lékařstvie.

Proti dušnosti

Vezmi hořec a ten vždy hryz jeden den na čtítrobu. A druhý den prustvorec. A třetí jitro česnek.

Kto jest dušlavý

Ten vezmi jitrocel a vař, zsekaje jako zelé, omastě jez, a budeš zdráv z boží pomocí. Dýchavičný jest ten každý, kterýž viece duchu vypúštie, nežli přijímá k sobě.

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 13 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).