[Knihy lékařské]

Moravská zemská knihovna (Brno, Česko), sign. Rkp 156, 168 f. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

[Generovaný obsah]

šalvěji, kosatec červený, čtyři pinty vody, vař ty věci, ažť polovice uvře, zcedě vuondaj v to teple medu čistého, píž ráno a večer jeden truňk jako čtvrt žejtlíka, pokušeno jest.

O vodnotedlné nemoci

Vezmi kozie mléko a česnek a to vař u víně a dávaj píti nemocnému, vezma k tomu jitrocel a také se tiem maž po životě velmi dobře.

Proti vodnému teleti

Vezmi kořen petruželný, anézový, opichový, kopřivný, chebdový, bzový, vše v jedné mieře, vařiž to v puol druhé pintě vína s librú medu, aby toho třetie čést uvřela, potom aby toho nemocný v lázni kamenné to pil v horce.

Opět jinak proti teleti zkušené

Vezmi kuoru bzovú, vydav vodu, ztluka prvé do škořepiny vaječné, přičině vína tolikéž, až bude plná, a to daj píti nemocnému.

Opět jinak proti témuž

Vezmi krev havranovú, s vínem smiešeje, i píti na čtítrobu ráno a večer, a budeť zdráv.

Pařenie proti té nemoci, neb sú zhojili jednoho tiem

Vezmi jahodky bzové aneb kuory, nenie li jahodek, a vezmi kořenie chebdového, pař se tiem často. A varuj se pitie, zvláště vody a mléka, a čímž najméně muožeš, nepí mnoho. Také jeden několik let trpěl tu nemoc, a jeden lékař obinul jej všudy hnojem až do třetieho dne, jedině mu hlavy nechal vně. A nedá mu jiesti ani píti, věziž, že jest tak dobře chudým lékařstvie, jako komu jest život míl, toť jest jisté lékařstvie.

Kto má vodné tele, ješto břicho otieká

Vezmi rmen i s kořenem, vařiž u víně, ať dvě čésti vyvrú, a třetí čést daj jemu píti večer a ráno, a mineť tele vodné hned.

Proti vodnému teleti, ješto člověk schne a břicho jemu velmi roste

Vezmi ozimý semenec a k tomu tekúcie vodu, kažiž jej velmi dobře vařiti a s tiem semenec rozetříti. A potom nic viece nevařiti, a kaž nemocnému do lázni jíti a vzíti prostěradlo [z]text doplněný editorem hlavných konopí, ať na tom lehne, a tiem jíšelem jej omyti, a tu ať se potí. A prostěradlem aby se třel a také v lázni ať se napí toho jíšela. A po lázni, vezmúce hustého sádla, rozpuště to sádlo, vložiž v ně modré sukno a tiem nemocného obiň, což najhorčeji muožeš, to sádlo rozhřeje s tiem suknem. A tak polože jej, oděj velmi dobře, aby se upotil. A vezma cibule a petruželné kořenie a starého sádla, vaře u víně, aby to jedl ráno a večer. A pak tento nápoj muože často píti: Vezmi šalvěji, otrhaj konečky, vezmi lebedku, vařiž to v novém hrnci v pivě, až dvě čésti vyvrú. A třetí částka zuostane, zakopati to v zemi za tři dni a dávaj píti nemocnému, a bude zdráv.

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 13 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).