[Kronika trojánská]

Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. XVII B 6, 78r–172v. Editor Kuderová, Pavlína. Ediční poznámka
<<<10<80v81r81v82r82v83r83v84r84v>>>>>
Zobrazit ediční aparát Skrýt obsah

[Generovaný obsah]

aby mohl krále Pelea tesalského, strýce svého, žádost a rozkázanie naplniti a svému rčení i slibu dosti učiniti. A jehožto řeči král Oetes laskavě odpovědě, že což žádá, jemu chce toho dopustiti.

Tak se skonávají druhé knihy a počínají se třetie a pravie o té převelmi krásné panně, umělé a dospělé, jménem Medea, dceři krále Oeta, a o její milosti k Jasonovi a kterak jemu dala jest naučenie, jímž by mohl dobyti zlatého rúna

Kapitola I.

A když by připravena veliká hojnost drahých krmí podlé velebnosti královské slávy a stolové kryti biechu a ozdobeni řepicemi, čéšemi, konvicemi i jiným osudím drahým i zlatým, tehdy král Oetes, žádaje všecku ušlechtilost své královské lásky Řekóm okázati, posla po svú dceru, aby k němu přišla a s novými hostmi, kteréž on míle přivítal, aby s nimi v utěšení hodovala. Nebo bieše krále Oeta dci jménem Medea, panna převelmi krásná a svému otci jediná a všeho jeho královstvie budúcie dědička, kterážto již jmějieše ke vdaní věk hodný a dospělý. A bieše plna všelikého uměnie, jemuž se lidé v světě učie, takže mimo ni v ty časy v světě nemohla býti nalezena. Ale jejie najpilnějšie uměnie, kterýmžto nad jiné vévodieše, bylo jest čarodějné, jímžto rozličného zaklínanie i také mocí mnohého kořenie i kamenie jasně a snadně v temnosti nočnie světlost proměňováše, větry zbúřováše, přievaly, blýskanie, hřímanie i země hrozné třesenie. Potokóm také zpět zase vzhuoru plúti rozkazováše a v zimě stromóm květ i ovotce zplozováše, mládence v staré měníci a starým mladú zpuosobu dávajíci.

A o téť panně praví dávná zpohanilost, že i na Slunce i na Měsiec, když chtěla, přivodila pokaženie proti přirození. Než jakož pravie hvězdáři dospělí, že Slunce, když běží pod okršlkem položenie svého, nemuož se pokaziti, leč se sběhne s Měsiecem na tom miestě nebeském, ješto slove Hlava neb Ocas ještěrový. Neb v ta doby Měsiec tělem svým zastúpí jasnost slunečnú, že Slunce svých paprslkuov nevyskytne k osviecení světa, jakož o tom praví hvězdář veliký Ptolomeus. Ovidius sulmonenský a skladač pohanský divy o ní, totiž o Medee, básnivě rozprávie. Ale tomuť ižádný věrný křesťan neuvěří, byť to ona nebo který jiný člověk v světě mohl by kdy učiniti. Neb svrchovaný a věčný Buoh, jenž jest v múdrosti své, totiž v Synu svém věčně urozeném, všecka těla stvořil, sedm hvězd bludných, jimžto Řekové planety řiekají, a jim jich běhu i toku zákon uložil jest věčně, jehož nepřestúpie, leč by on sám kázal. A protož pokaženie a uplně zatměnie blesku slunečného nikdy nečtem, by se stalo proti přirození, kromě tehdy, když vtělené Slovo Božie dobrovolně trpělo smrt pro ny na kříži.

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 18 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).