[Kronika trojánská]

Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. XVII B 6, 78r–172v. Editor Kuderová, Pavlína. Ediční poznámka
<<<10<79r79v80r80v81r81v82r82v83r>>>>>
Zobrazit ediční aparát Skrýt obsah

[Generovaný obsah]

trojánskými měšťany jsú štiepeny a osazeny i zvelebeny, jakožto anglická, kterážto od měštěnína trojánského, Brito řečeného, nazvána jest Britania. A též franská země od Franka, krále a měštěnína trojánského a tovařiše Eneášova, jméno jest přijala, neb jest v ní ustavil město veliké, jemužto vzděl jest Francia. A také benátský zakladatel byl jest Antenor z Troje. A siciličské královstvie od Siktana z Troje bylo osazeno a zveličeno a Siktana nazváno; a když odtud postúpil do Tustie, tu jest osadil, ostaviv bratra svého, Sicula řečeného, v Sicilí, od něhožto Sicilia jest jmenováno. A týž řečený Eneáš na pomoří středozemném mnoho měst slovútných ustanovil jest, totiž Neapolitana a jiná města. Také Diomedes, ač byl Řek a mnoho divného v boji trojánském okazoval, avšak pro zkažení Troje, když do svého královstvie nebyl přijat, osiedl Kalabří. O němž praví Ovidius, že Circe, dci Slunce, všecky jeho tovařiše svými kúzly v ptáky jest proměnila, kteréžto Diomedes do Kalabřie [s]text doplněný editorem sebú pobral, a že jsú se tu velmi rozplodili, jakož líčí Isiodorus, biskup ispalenský. A ti ptáci tu zvláštnost mají, že člověka latinského od řečského rozeznávají, nebo k Řekóm se vinú milostivě a před latinskými utiekají.

Ale byla li jest příčina tak velikého a slavného královstvie zkaženie tolik budúcieho dobrého zplozenie, mysl lidská nenie jista.

Než již se k rozpravení dřěvniemu navrátím takto:

Když jsú na břehu Jason a Herkuleš s tovařistvem svým vesele odpočívali, na přistavadlu Simeonta řečeném, o nichžto pověst k Laumendonovi, králi trojánskému, přišla jest, že lid některý, Trojánským neznámý, totiž lid řečský, s novým korábem a valným připlul jest, aby skryté věci trojánského královstvie spatřil aneb aby vlast trojánskú pohubil. Neb bieše v ta doby Troja ne tak veliké velikosti město, jakož potom bylo jest znova ustaveno. A v něm kralováše Lamendon, král dřieve řečený, kterýžto přijem radu škodlivú – kterážto aby nebyla slyšána – i vyslal jest posla svého s množstvím mocným k Jasonovi. A když přijede k Jasonovi ten posel, i vece k nim:

„Král Lamendon, tohoto královstvie pán, diví se velmi sem vašemu přijetí, proč jste do jeho země tak rotně vešli, neobdrževše jeho přivolenie, jehožto jest úmysl držeti ji a zachovati poklidem pokojným. Totoť jest vám přísně vzkázal, abyšte hned z jeho země vyšli, tak aby nazajtřie zvěděl v jistotě, že jste vy ze všech jeho zemí i krajin ovšem se vybrali. Pakli počije, že jeho rozkázaním pohrdáte, v jistotě vězte, žeť na vás s mocnú rukú vytáhne na záhubu statku vašeho i osob vašich.“

A když Jason vešken pořad poselstvie vyslyše, jakož to slušie na múdrého člověka, v hněvě a v zlosti srdce svého jsa zbúřen a horliv, dřieve nežli

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 3 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).