[Kronika trojánská]

Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. XVII B 6, 78r–172v. Editor Kuderová, Pavlína. Ediční poznámka

[Generovaný obsah]

a byli by bez pochyby všecky spálili, ale ku přikázaní svého zprávce najvyššieho všeho nechavše, s žalostí a s hněvem do města jědechu, znamenajíce to dobře, že jeho rozkázanie bude jeho i jich všech konečné zahubenie. A tak Trojánští ten den svých nepřátel hubiti přestavše, své záhubě počátek jsú učinili, jehož jsú potom, vší snažností pracujíce, nikoli najíti nemohli, až jsú i zahynuli. Viz, kterak jest lechká byla příčina, pro niž jsú Trojánští nad Řeky nesvítězili a sami potom jsú konečně přemoženi – jedno prosba toho ženimčice Telamonina Aiaxa. A tak, ó, Trojánští, mátě jeho vaši strast počela jest a syn dokonal.

Počínají se knihy šestnádcté této Kroniky trojánské o uložení příměřie mezi Řeky a Trojánskými za dva měsiece, o nařiekaní Kasandry a o pozdvižení krále Palamida proti králi Agamenovi o zprávu lidu řeckého a o třetiem boji řeckém s Trojánskými etc.cizojazyčný text

A když by večer, všickni se do města shrnuchu Trojánští a brány uzavierachu zámky i závorami pevnými. A když hodina by zuornie, Trojánští vstavše k boji se připravichu, aby když slunce vyjde, z města vyjeli podlé Hektorova, zprávce svého, přikázanie. A když by den, poslachu Řekové ku Priamovi králi, aby s nimi jměl a utvrdil příměřie za dva měsiece. K tomu král Priamus i Hektor s radú starších přivolichu, ale nemúdře, nečijíce ani smysléce skrze to své strasti budúcie. A tak Řekové, obdržavše sobě odpočinutie, své zbité jedny schovachu v zemi a druhé ohněm spálichu.

Než Achiles, kterýžto pro Patroklovu smrt nemohl býti obveselen, želeje a pláče ústavně smrti jeho, a protož, ustaviv hrob z mramoru poctivý, tělo jeho s velikú ctí pochova. A též tělo Proteslaovo v hrobě mramorovém, okrášleném drahým dielem, pochovali sú s slavnú přípravú. A Trojánští v svém příměří své raněné kázachu dospělým lékařóm léčiti. A tak dřieve nežli jsta ta dva měsiece minula, byli jsú všickni uléčeni. A král Priamus, kterýžto také nemohl býti obveselen pro smrt syna svého Kasibila, protože jej přielišně milováše, toho káza v chrámě té bohyně, ješto slove Venus, v draze připraveném hrobě pochovati s pláčem obecným všeho dvoru i lidu svého.

Ale Kasandra, umělá a věštie panna, uslyševši pláč a kvielenie, vzúpi velikým hlasem a řkúci:

Tuto Kasandra věští porokuje Trojánským

„Ó, biední Trojánští, proč záhuby vašie nynějšie i budúcie trpíte a dále chcete dopustiti? Proč věčného míru nynie s Řeky neučiníte, proč ho nehledáte, dřieve nežli budete všickni mečem zmordováni a vaše město ušlechtilé bude z kořen vybořeno, a dřieve nežli matery

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 18 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).