[lékařský sborník z knihovny knížat Czartoryských]

Biblioteka Książąt Czartoryskich (Krakov, Polsko), sign. B 1497, 19–272. Editoři Černá, Alena M., Voleková, Kateřina. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[Generovaný obsah]

jako jiné dni a pí lehké víno. A také jiné dni nepřějímaj jiedlem ani pitím, nebo když ten host chce pryč, rád po sobě ostavuje takého neb horšieho, jakožto vodné tele.

Proti kameni v ledví

Zachovávaje dobrú a hodnú mieru v jiedle a v pití, kterúť jsem jinde na ty věci psal, budeš často požívati, neb jsú jisté proti kameni.

Voda proti kameni jistá

Vezmi toto všecko kořenie i s bylinú: jelenie kořenie, petružěl, pivnar nebo bedrník, kopr, oman, řebříček, chřěn, ředkev, lučný kmín, anýz, netík, lékořici, nardus, mátu vodnú, opich, koliandr, ptačie hniezdo, yzop, siemě kopřivné i list. To vše v malé kusy zsěkaj a pal jako ruoženú vodu a potom přilož skořice třěné. Věz, žeť ta voda kámen lámá od svého přirozenie, pitá jako puol vaječné škořepiny, také prsi čistí, srdce a žaludek sílí a oči čistí a všecko tělo a údy zahřievá. A to čiň mocí kořenie toho.

Prach jistý proti kameni

Jalovec, nardus, jelenie kořenie, pivoňka, chvojka, anéz, kopr, kmín lučný, dlúhý peř, opich, siemě petružělné, pivnar, siler montacizojazyčný textnum,cizojazyčný text skořice, hřěbíčkové, galgan, višničky, pelyněk, zázvor, petružel, prach z škořepin vaječných, prach zaječí, prach z krve kozlové, z těch věcí buď prach dobřě ztlučený, jehož požívati budeš s teplým vínem aneb s chřěnovú vodú na čtítrobu. A věz, žeť má tu moc jako i dřieve řečená voda.

Mast proti kameni {Mast proti kamenu}marginální přípisek mladší rukou

Vezmi kal dřěveného neb lněného oleje a prach božieho dřievce, směsiž vespolek, tú mastí maž teple nad luonem a ledvie.

Zpára na podzim a na podletie

Ale poněvadž tvé bolesti přibývati bude, proto, že vždy viece a viece ubývati horkosti tělesné bude. I zdá mi sě, aby dvakrát do roka požíval toho kořenie a lékařstvie.

Proti bolesti v prsech

Vezmi listie yzopové a hluché kopřivy, dokudž jest zeleno, prachu bobkového, prachu zázvorového, prachu omanového, prachu řěčského sěna, prachu bielého kosatcě, z těch všech věcí buď lektvař, tiem obyčejem jako lektvař ruožená. Té lektvaři požívaj zvláště s nápojem vařeným z uopichu, yzopu a šalvije.

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 16 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).