[lékařský sborník z knihovny knížat Czartoryských]

Biblioteka Książąt Czartoryskich (Krakov, Polsko), sign. B 1497, 19–272. Editoři Černá, Alena M., Voleková, Kateřina. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[Generovaný obsah]

[150]číslo strany rukopisujako jiné dni a pí lehké víno. A také jiné dni nepřějímaj jiedlem ani pitím, nebo když ten host chce pryč, rád po sobě ostavuje takého neb horšieho, jakožto vodné tele.

Proti kameni v ledví

Zachovávaje dobrú a hodnú mieru v jiedle a v pití, kterúť jsem jinde na ty věci psal, budeš často požívati, neb jsú jisté proti kameni.

Voda proti kameni jistá[67]při levém okraji je poznámka mladší rukou, která je však pro vybledlost písma nečitelná

Vezmi toto všecko kořenie i s bylinú[bw]bylinú] bylnu: jelenie kořenie, petružěl, pivnar nebo bedrník, kopr, oman, řebříček, chřěn, ředkev, lučný kmín, anýz, netík, lékořici, nardus, [151]číslo strany rukopisumátu vodnú, opich, koliandr, ptačie hniezdo, yzop, siemě kopřivné i list. To vše v malé kusy zsěkaj a pal jako ruoženú vodu a potom přilož skořice třěné. Věz, žeť ta voda kámen lámá od svého přirozenie, pitá jako puol vaječné škořepiny, také prsi čistí, srdce a žaludek sílí a oči čistí a všecko tělo a údy zahřievá. A to čiň mocí kořenie toho.

Prach jistý proti kameni

Jalovec, nardus, jelenie kořenie, pivoňka, chvojka, anéz, kopr, kmín lučný, dlúhý peř, opich, siemě petružělné, pivnar, siler montacizojazyčný text[152]číslo strany rukopisunum,cizojazyčný text skořice, hřěbíčkové, galgan, višničky, pelyněk, zázvor, petružel, prach z škořepin vaječných, prach zaječí, prach z krve kozlové, z těch věcí buď prach dobřě ztlučený, jehož požívati budeš s teplým vínem aneb s chřěnovú vodú na čtítrobu. A věz, žeť má tu moc jako i dřieve řečená voda.

Mast proti kameni {Mast proti kamenu}marginální přípisek mladší rukou

Vezmi kal dřěveného neb lněného oleje a prach božieho dřievce, směsiž vespolek, tú mastí maž teple nad luonem a ledvie.

Zpára[bx]Zpára] Zpra[68]nejistá emendace na podzim a na podletie

Ale poněva[153]číslo strany rukopisudž tvé bolesti přibývati bude, proto, že vždy viece a viece ubývati horkosti tělesné bude. I zdá mi sě, aby dvakrát do roka požíval toho kořenie a lékařstvie.

Proti bolesti v prsech

Vezmi listie yzopové a hluché kopřivy, dokudž jest zeleno, prachu bobkového, prachu zázvorového, prachu omanového, prachu řěčského sěna, prachu bielého kosatcě, z těch všech věcí buď lektvař, tiem obyčejem jako lektvař ruožená. Té lektvaři požívaj zvláště s nápojem vařeným z uopichu, yzopu a šal[154]číslo strany rukopisuvije.

X
bwbylinú] bylnu
bxZpára] Zpra
67při levém okraji je poznámka mladší rukou, která je však pro vybledlost písma nečitelná
68nejistá emendace
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 3 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).