[lékařský sborník z knihovny knížat Czartoryských]

Biblioteka Książąt Czartoryskich (Krakov, Polsko), sign. B 1497, 19–272. Editoři Černá, Alena M., Voleková, Kateřina. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[Generovaný obsah]

sklenici, vezma pak pero, pomaž tú vodú na zřiedlnici.

K červené nemoci

Ten nejez za dva dni, na třetí den zítra vezmi uzené maso suché vlčie, vař je dobřě v uoctě, učiň na ně kořenie husté a jez to, a zbudeš té nemoci. Než napřěd nejez den cělý a potom muožeš jiesti, což chceš.

Ktož má kámen {Proti kamenu}marginální přípisek mladší rukou

Vezmi kóstky zadních noh zaječích a rakové žrnovcě a šípkové pecky, jelenie kořenie a múdo jelenie a zsuš zkrájeje, a když vyschne, zetři na prach. A ono dřievnie, točiž kostky, žrnovcě i jádra šípková, také zetři na prach, směsiž spolu ty prachy rovně, dajž tomu píti v dobrém pití vinném v lázni, když člověk sě vypotí u vanně, zbudeť jeho zajisté.

K témuž jiné lékařstvie

Vezmi strdí bez vosku tři lžíce, vařiž dobřě v rendlíku malém, vždy miešeje, aby stred neshořala, a to ať dlúho vře. Chceš li skusiti, ač dobřě uvřělo jest, vezmi jednu krópěji té strdí, upusť na nuož a nechaj zstydnúti, tvrdne liť, tehdy jest dobřě vařeno. Pak od ohně odstav, vpusť tam soli puol lžícě a miešej dobřě znenáhla, ať stydne. A když počne stydnúti, dělaj suposytoři, jinak čépky, a klaď v uolej.

Ktož nemuož spáti

Své nohy myj sobě na noc teplú vodú, což sdržeti muožeš. Aneb učiň sobě kaši s mlékem makovým a bielým chlebem a jez na noc, a budeš spáti.

Proti dně vnitřní

Upec několik hlav česenkových u popele a jez na čtítrobu, ale varuj sě mléčné věci a octivých krmí.

Kto neslyší {Proti hluchotě}marginální přípisek mladší rukou

Vezmi čbán anebo hrnec, v kterémž jest byl olej olivový, a přistav ten hrnec k uhlí, a uhlé buď okolo hrncě všudy, a přikrý ten hrnec pokličkú obmažě a nahořě u pokličcě učiň dieru, ať by tudy šla pára, drž pak ucho nad pokličkú, ať ta pára jde, a budeť zdráv. Túž moc má jalovec, když dým v uši pustíš týmž obyčejem.

Kohož bolí v žaludku neb v bociech

Vezmi sléz a opich a medovú stred a řimbabu a krupici, a to směs v hromadu a učiň z toho flastr a, hřěje dobřě, vlož na to miesto, kdež tě bolí.

Proti dně znamenaj kusy duovodné

Vezmi hrách a slaniny staré a vař to vše spolu tak, jakž by jiesti mohl, a ztluka dobřě, klaď na to misto horcě, kdež sdržeti muožeš, kdež tě dna lámá.

K témuž

Vezmi jader těch, jako z vína vytiskují, čtvrt jednu neb viece, vybiž olej z těch jader, to jest velmi prospěšno.

K témuž

Vezmi horčice bielé a vybí z nie olej a maž sě tiem olejem, a budeť lépe.

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 16 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).