Gebauer, Jan: Historická mluvnice jazyka českého, Díl I, Hláskosloví

Gebauer, Jan. Historická mluvnice jazyka českého, Díl I, Hláskosloví. Praha, 1963.
<<<<<151152153154155156157158159>>>>>
Zobrazit ediční aparát Skrýt obsah

[Generovaný obsah]

na př. psl. kъ, polъ, kostь, sъto, tьma dalo české k, pól, kost, sto, tma, jer zaniklo bez náhrady;

b) šly-li za sebou slabiky jerové dvě, zanikalo jer v prvé z nich (počítajíc od konce), ale dávalo střídnici e v druhé; na př. psl. dь21, dalo č. den, sъ21, č. sen atd.;

c) šlo-li za sebou slabik jerových více než dvě, zanikalo jer v každé slabice počtem liché a dávalo střídnici e v každé sudé; na př. dь321, dalo dnes, šь321, -švec, sg. instr. šь4321,-ševcem atd.

Pravidlo toto platí o jerech v slovích jednoduchých, na př. polъ č. pól, 21, gen. dьne č. den gen. dne, – i ve složených (spřežených), na př. sъ4-pь321, č. se-psem, sъ5 šь4321, č. s-ševcem, sъ21rati č. sebrati, vъ32-bь1rati č. vzebrati, polъ2-dь1ne č. poledne atd.

Z pravidla tohoto jsou některé výjimky zdánlivé. Jery totiž zanikají v některých případech dříve, než proniká pravidlo o jerovém e; když toto pravidlo působí a vládne, není již jerů všude a v každé slabice, kam je theorie klade, nýbrž jest již drahně slabik, kde bývalé jer předtím bylo zaniklo; slova se slabikami takovými vyjímají se z pravidla uvedeného, ale neprotiví se mu: vyjímají se z něho na pohled, když je totiž posuzujeme podle jerů theoreticky vně vkládaných; ale neprotiví se, nýbrž srovnávají se s pravidlem, když odečteme jery, které před vznikem pravidla byly zanikly.

Případy takové jsou zejména:

1. Za psl. koncovky -ъjь, -ьjь jest -ý, -í„ a nikdy ej, jak bychom podle pravidla (*ъ21, *ь21 = ej) očekávali. Zména v -ý, -í stala se tu dříve, než přišlo pravidlo jerové. Na př. dobrъjь č. dobrý, pêšьjь č. pěší, plur. gen. kostьjь č. kostí, sъbožьjь č. sboží atd. Podobně je ze sg. instr. sъbožьjьmь č. sbožím, nikoli sbožjem.

To platí o koncovce, nikoli o každém ъjь, ьjь; mimo koncovku mění se ъjь (pro ьjь nevím příkladu) způsobem náležitým, na př. ze sъ2-jь1meje č. sejme, z vъ2-jь1de- je vejde atd.

2. Rovněž před vznikem pravidla vytčeného změnily se slabiky psl. ьje, ьji, ьju atp. v ie atd. (stažením, v. § 477), jejich -ь- tedy nebylo pravidlem jerovým zastiženo, kde by tomu byla jinak bývala příležitost. Na př. bylo subst. prišьstьje, gen.prišьstьja, dat. prišьstьju atd.: kdyby tu -ьj- bylo zůstalo až do pravidla jerového, bylo by se prišь2stь1j- změnilo v prišest-; ale dříve než pravidlo řečené začalo působiti, bylo -ьje staženo v -ie atd., byl tedy nom. prišьstie, gen. prišьstᶥá, dat. prišьsᶥú atd., slabika jerová byla tu pak jen jedna a její jer zaniklo bez náhrady. Tak vysvětluje se nám také vedlé: bylo *vъ-dьlьje, z toho stalo se před vznikem pravidla jerového vъ2-dь1lᶥé, a, z toho pak náležité vedlé.

3. Krom toho bývá odchylka zdánlivá ještě v slovích s původním

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 25 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).