Gebauer, Jan: Historická mluvnice jazyka českého, Díl I, Hláskosloví

Gebauer, Jan. Historická mluvnice jazyka českého, Díl I, Hláskosloví. Praha, 1963.
<<<<<597598599600601602603604605>>>>>
Zobrazit ediční aparát Skrýt obsah

[Generovaný obsah]

to jest doklady rukopisnými dosvědčiti, poněvadž kvantita v žádném rukopise starém není označována důsledně; mívají ovšem ve mnohých rukopisích slabiky dlouhé často délku označenu, ale nikde není označena slabika dlouhá každá, a proto nelze z tvaru rukopisného na př. branuu Pass. 485 tvrditi, že slabika jeho první byla krátká. K bezpečnějšímu poznání vede nás v této příčině kvantita novočeská. Krácení míra–měrou nemůže býti původu novočeského, neboť novočesky zkrátili bychom míra v mirou; pochází tedy z doby staré, z doby před úžením ie v í. Je–li však měnění kvantity v míra–měrou staré, tedy je zajisté staré také v brána–branou atd. Krácení stejné bylo bezpochyby také v du. gen. lok. branú, jsouť zde k tomu příčiny stejné, jako v sg. instr. a jako v plur. dat. a lok., a bylo pravdě podobně také v du. dat. instr. branama, jako v plur. instr. branami. – Novočesky říká se vedle branou také bránou, vedle hrouda také hruda atd., tak že někdy tvary dvojnásobné vedle sebe jdou, na př. strouha gen. strouhy dat. lok. strouze atd., a struha gen. struhy dat. lok. struze atd. Dvojitost tato vznikla novotvořením: vedle pádových tvarů s kmenovou slabikou dlouhou sg. nom. strouha gen. strouhy atd. byly v pádech jiných tvary s kmenovou samohláskou krátkou sg. instr. struhou, pl. gen. struh atd.; časem přidělaly se analogií k tvarům s náležitým –ou– tvary dlouhé též pro pády ostatní, tedy podle sg. nom. strouha atd. též sg.instr. strouhou atd., a přidělaly se naopak k tvarům s náležitým –u– tvary krátké též pro pády ostatní, tedy podle sg. instr. struhou atd. též sg. nom. struha atd. Byla–li tato dvojitost již v češtině staré a jakou měrou, nevysvítá bezpečně z tradice jazyka; zajisté jí nebylo tolik jako v češtině nynější, ale začátky nějaké býti již mohly.

11. Stejné krácení je ve vzoru duše; na př. práce sg. instr. prací, pl. gen. prací, dat. pracím, lok. pracích, instr. pracemi, sg. nom.tíže, instr. s–těží atp. Ale pravidelnost a důslednost se tu nevyvinula anebo nezachovala, říká a píše se vedle prací také prácí atd., a zejména nikdy nekrátí se pl. dat. a lok., když mají koncovky em a –ech: prácem. prácech.

12. Podobné krácení je dále v některých jménech vzoru kost, zejména sůl gen. soli atd., hůl gen. holi atd., stč. též pied gen. piedi a pl. gen. pědí. – V parallelním vzoru host je pl. nom. stč. –ie, a podle toho třie, čtyřie; tu zkrácena koncovka v nč. tři, čtyři.

13. Ve sklonění souhláskovém jsou ve vzoru rámě k nom. akk. rámě, břímě, plémě atd. pády ostatní krátké: ramene, břemene, plemene atd., dat. rameni atd., pl. nom. akk. ramena atd., gen. ramen atd.; – podobně je nom. máti, akk. máteř vedle gen. mateře atd.

14. Ve sklonění zájmenném je dial. místo ta, táto m. tato Btch. 446 (dbeč.), eam, eam BartD. 85 (stjick.): – mor. nom. dvá, obá vedle akk. dva, oba; – za nč. náš, váš fem. naše, vaše atd. bývá v dokladech XV–XVIII stol. dlouhé á také ve dvouslabičných

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 9 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).