Gebauer, Jan: Historická mluvnice jazyka českého, Díl IV, Skladba

Gebauer, Jan. Historická mluvnice jazyka českého, Díl IV, Skladba. Praha, 1929.
<<<<<518519520521522523524525526>>>>>
Skrýt ediční aparát Skrýt obsah

[Generovaný obsah]

[522]číslo strany tiskue) Ve třídě V. jsou vesměs imperfektiva, a to dílem durativa, na př.: dělati, volati, konati…, mezi nimi inchoativa, jako modrati, černati…, dílem iterativa (frekventativa).

Iterativa jsou velmi rozmanitá. Jsou jednak na -ati, -ěti (z-jati), na př. skákati, čítati, házěti, kácěti…, jednak na -vati, na př. nosívati, chodívati, dávati, pívati a j. A jsou rozmanitá podle toho, z jakých kmenů pocházejí:

dílem z kmenů prvotných (samohláskových i souhláskových): dávati, píjěti, pívati, bývati, padati, řiekati, bodati, čítati, hrýzati, kydati, sáhati…;

dílem z kmenů odvozených (denominativních a deverbativních), jež jsou: ze tř. III., na př. umievati, držievati…; ze tř. IV. neiterativní, na př. skákati (:skočiti), pátrati (:patřiti), chytati (:chytiti)…, házěti (:hoditi), kácěti (:kotiti), púščěti (:pustiti) a j., iterativní, na př.: -cházěti (:choditi), -nášěti (:nositi), -vážěti (:voziti)…, nosívati, chodívati, vozívati, vodívati a j.; ze tř. V., na př. sedávati, řiekávati…, házievati, púščievati a j.; a ze tř. VI., na př. kupovávati.

f) Ve třídě VI. jsou imperfektiva, a to jednak durativa, jež jsou denominativa, na př.: bojovati (:boj), panovati (:pán), kralovati (:král), milovati (:milý), jednak iterativa, jež jsou deverbativa, na př.: kupovati (:kúpiti), minovati (:minúti) a j.

Slovesa složená s předponami.

Složením slovesa s předponami obměňuje se význam základní, a to ve smyslu předpony (předložky); na př.: psáti připsati, nadepsati, podepsati; letěti vzletěti, přiletěti, odletěti. Ale často jest smysl onen setřen a obměna jeví se jen ve změně děje (perfektivního z imperfektivního); na př. vzchváľu – laudabo, bez významu »sursum«.

Jest rozeznávati mezi slovesem složeným s předponou, na př. pohoniti (pftivum) a slovesem utvořeným z kmene složeného, na př.: póhon pohoniti, rozum rozuměti.

Složeniny jsou s předponou jednou, se dvěma, se třemi.

Složeniny s předponou jednou.

a) Ve třídě I. jsou vesměs perfektiva; na př.: nesu přinesu, vedu vyvedu, metu zametu atp.

Ve sdieti sě, spodobou zdieti sě, zdáti sě (s dá-, da-) je předpona sъ-. Oboje mělo by tedy býti významu perfektivního, ale jest imperfektivum v češtině staré jako nové: stč. sdí sě, sdá sě, zdá sě = nč. zdá se = videtur, nikoli videbitur. Výklad tomu podobá se mi tento: původní sъ-dê bylo perfektivum, jak toho žádá pravidlo a jako je dosud zději, zděješ atd.; časem vznikl mechanický novotvar praes. sdí-, sdí sě atd. podle III. 2; v tom není patrno, že by -dí bylo m. děje, a proto

X
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 17 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).