Tovačovský z Cimburka, Ctibor: Hádání Pravdy a Lži o kněžské zboží a panování jich

Vědecká knihovna v Olomouci (Olomouc, Česko), sign. II 32 740, 134 f. Editor Hejdová, Tereza. Ediční poznámka

Práce používá také data, která poskytuje výzkumná infrastruktura LINDAT/CLARIAH-CZ (https://lindat.cz) podporovaná Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (projekt č. LM2018101).

<<<<<64v65r65v66r66v67r67v68r68v>>>>>
Zobrazit ediční aparát Skrýt obsah

[Generovaný obsah]

A tak na tom přestaly, rozjely sú se každá na obydlé své s mnohým rozžehnáním, pravíc, že bez sebe dlúho býti nebudou moci, připravovaly se k jízdě a jak, v jakých ozdobách a barvách, jakož se o tom doleji potom píše i najde pořád.

Tuto Víra poslala jest lista Pravdě, že Chytrost od Lži a jejích sestr byla jest poslána a co bylo poselství a co jí za odpověd dáno a kterak Pravda děkuje.

Kapitola 96

Když se ty věci dály, Chytrost již majíc odpověd i pryč odjede k sestrám svým. Tehdy Víra psala jest list v tato slova Pravdě. Osvícená kněžno a sestra má najmilejší, nebuď tebe tajno, kterak protivnice naše vždycky odporné, totiž zejména Pýcha, Hněv, Závist, Nenávist, Lakomství, Smilství, Lakota, Lenost, Lež, poslaly jsú Chytrost s listem věřícím, kterýž zněl jest vší Trojici svaté, kterážto Chytrost svými úlisnými slovy skrze ráj chtěla jest do nebe puštěna býti. Ale to ji jest nepotkalo. Než musila jest do Antiochie před svatosvatý svatého Ducha, pána našeho, soudce vydaného a tu, jsúc mnohé řeči jest působila a mluvila, kdež by bylo dlúho psáti všecky slova její, ale vešken rozum její byl jest ten a žádost, aby tu při Pán všemohúcí ráčil s sebe složiti a na jiné osoby podati. Pakli by neráčil na jiné toho podati, ale aby k své radě některé osoby přijíti ráčil, ješto pro stud jich jmenovati nesmím, za jejich všetečnost v tom se stydíc, že jest směla před takového Pána s tím přistúpiti, ale v tom ve všem jest oslyšána a ničehéhož obdržeti nemohla. Neb jest jí to dáno znáti a jinak že hnuto to býti nemuož, než že soudce, najsvatosvětější Pán, sám to slyšeti a súditi ráčí. A nad to jest jí to dáno znáti, že vás nikoli jinému podati neráčí, než sám milosti své, ješto muož tvé srdce tím velmi veselo býti a dobrou naději míti, že naše pře ostane až na věky. I vědúc tyto věci, mějž doufání v Pánu Bohu našem a posilni sebe a k roku se chystaj, nezmeškávajíc státi ke dni jmenovanému a mne měj v paměti, bude li před tím co nového, ještě od nich nezmeškámť dáti znáti spěšným poslem. Mejž se dobře v Pánu. Psán a dán měsíce máje dne osmnáctého.

Víra z srdce dokonalého.

Tuto Pravda jak se modlí, děkujíc Bohu.

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 13 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).