Metlinger, Bartoloměj: Náramně užitečná zpráva, kterak vnově zrození děti chovány i vychovány býti mají…

Olomouc: Milichthaler, Bedřich, 1588. Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. 54 S 841, M8v–R1r. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

Vznik edice byl částečně podpořen projektem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy č. LM2015081 Výzkumná infrastruktura pro diachronní bohemistiku (RIDICS, http://vokabular.ujc.cas.cz) v rámci Projektu velkých infrastruktur pro VaVaI.

[Generovaný obsah]

oudové posilují se, že tím méně takové horké vlhkosti přijímají, ale více jí vyhánějí.

O dětinských neštovicech a flecích

Flekové a neštovice od zapálené krve dětem přicházejí, nečistotu, kterouž plod v životě matky ze zlé krve v sebe přijímá, ven tudy vyhánějí.

Ačkoli pak dítě v životě matky z najušlechtilejší a najčistští krve ženy krmí se, nic méně však porušení takové přijímá, kteréž těmi fleky vyčistiti se musí. Pakli to přichází více než jednou, to již z nepořádného chování dětí pochází.

Neštovice a flekové sou dvojí, zevnitřní a vnitřní. Zevnitřní jako z povětří, nebo teplé a vlhké povětří k tomu slouží, protož rádi přicházejí na podletí, potom na skonání podzimka, zvláště bylo-li léto předešlé horké a suché. Pakli jest léto teplé a vlhké, tehdy v tom čase přijdou. Když pak podzim jest suchý, přicházejí při konci zimy a podletí, jako předchůdcové moru. Časem také před morem přicházejí, a tehdáž děti velmi mřívají. Protož Rasis tak je jmenuje. Vnitřní příčina jest dvoje, konečná a činící. Konečná jest pro to, aby krev vyčištěna byla. Činící příčina jest zbytečnost ve krvi, kteráž přirození k vyhnání sebe vzbuzuje. Znamení některá sou předcházející znamení flekův neb neštovic a některá přítomná. Předznamení sou horkost veliká dítěte, žížen, souženost ducha, hlavy, hřbetu bolení, těžkost snu a lekání, zvodnění očí a bodení ve všech oudech ven vychází, nohy se jim třesou, když na nich státi mají, mnoho odplívají a táhnou se. Těch znamení jednomu více než druhému přichází.

V flecích dětem oči touže vodnatějí nežli v neštovicích a bolení hřbetu tak přílišného nemají, ale horkost větší jest a rychlejí se ukazují nežli neštovice.

Slušíť tehdy věděti, když tak při dětech flekův neb neštovic se očekává, že pěti oudův šetřiti a hájiti náleží, prvé, než přijdou. Očí kafrovou vodou s růžovou té dítěti jednu krůpi do jednoho oka vpusť, potom vezmi ruožové vody, bobového květu vody a bukvicové, směs je spolu, vomáčej v nich šátek a dítěti na oči jej přilož. Nosu vnitř i zevnitř vodou ruožovou potíraj. Úst a šíje hájiti se má mízkou zrnatého jablka v ustech drženou a klokání dělati. Též nedozralé moruše vložené do vody, v níž vlaské hrozenky vařeny sou, a jimi rozdělanými klokání činiti. Střeva opatrovati trochiškami jménem de spodiocizojazyčný text, totiž z slonové kosti spálené, toho daj dítěti 20 zrn ječných ztíží rozdělaného ruožovou vodou a to času jitrního.

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 17 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).