Metlinger, Bartoloměj: Náramně užitečná zpráva, kterak vnově zrození děti chovány i vychovány býti mají…

Olomouc: Milichthaler, Bedřich, 1588. Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. 54 S 841, M8v–R1r. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

Vznik edice byl částečně podpořen projektem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy č. LM2015081 Výzkumná infrastruktura pro diachronní bohemistiku (RIDICS, http://vokabular.ujc.cas.cz) v rámci Projektu velkých infrastruktur pro VaVaI.

[Generovaný obsah]

lotem puol kventíku bolum Armenumcizojazyčný text prachu smísil, to jemu v usta prstem daj.

V koupeli jeho vař ruoži, rmen a jitrocil v pytlíčku. Také udělaj pytlíček s částkou ruože, polovici jitrocele a kventík alipte muscatecizojazyčný text z apatéky, uvaž mu na žaludek. Pakli dítě nesse, tehdy jemu samému toho hašeného kozího mléka dávaj, též mandlového mléka, kteréž vocelivou vodou vytahuje se.

Tu ouplavici všetečně zastaviti mu nemáš, leč by se velmi rozmoci a dítě zemdléti chtěla. Tehdy vezmi mírku vocelné vody, vlož do ní puol lotu pálené slonové kosti, toho daj mu píti, aneb pokroutku z vaječného žloutku a z puol muškatové kulky na vohništné půdě udělaje, potom v mírce vocelné vody jí vař a dávaj mu píti. Sic jináč svrchu psaných lékařství užívaj.

Zatvrdlost života v stolicech

Jsou-li děti prsův užívající v životě tvrdí, tehdy chůva má se změkčiti, zvláště byla-li by také sama tvrdá. Dětem čípek z tvrdých solených slanin udělaných do zadku vstrčiti se má, 2 neb 3, jeden po druhém. Daj mu také nepřepuštěného másla.

Když děti nad 12 neděl staří v životě velmi tvrdí sou, tak, že žlutí neb bledí sou, tehdy myší lajno v mléce rozdělané a z toho kaše udělaná bezpečně dáti mu se muože. Bejková žluč na pupek uvázaná s medem vařená žene. Též i čípek z apatéky v zadček vpraviti muože.

Vychází-li dětem zadní střevo

Střevo dětem vychází zadkem z života neb pro tvrdost břicha, aneb pro přílišné tlačení.

Když střevo vně jest, má se dítě v domácím slézu mejti, potom šátek v oleji fiolném teplém vomočený na ně přiložiti. Pakli střevo zase do života vejde, tehdy mej dítě v vodě, v níž ruožové pupence, žaludy, vostruží, majorana vařeny sou, nebo to v životě střevo zdržuje. Vychází-li pak pro násilné tlačení, chovaj dítě vždy v teple, teplými lněnými šátky střevo jemu ustavičně vobálej.

Chování chůvy z strany jídla i pití

Má se pořádně chovati, zdravé potravy užívati, kteráž neobtěžuje, jako mléko, vajce, ryby, maso, řepu, zelené zelí, ječné zrní etc.cizojazyčný text Lehké měkké víno píti a dobré, nezkysalé pivo. Letního času horkost majícím voda dobrá jest čerstvá, ječná voda užitečnější, nebo mnoho mléka činí. Aneb voda s krajícem vikového chleba vařená. Ale při studených chůvách takto: času zimního rozmoč u vodě puol hrsti semene domácího kopru a půl hrsti kmínu,

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 17 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).