Metlinger, Bartoloměj: Náramně užitečná zpráva, kterak vnově zrození děti chovány i vychovány býti mají…

Olomouc: Milichthaler, Bedřich, 1588. Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. 54 S 841, M8v–R1r. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

Vznik edice byl částečně podpořen projektem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy č. LM2015081 Výzkumná infrastruktura pro diachronní bohemistiku (RIDICS, http://vokabular.ujc.cas.cz) v rámci Projektu velkých infrastruktur pro VaVaI.

[Generovaný obsah]

nádobce dřevenné, v nížto krajíc režného chléba rozvařen jest, a zase vystydla, neb cukrované vody, kdežto v žejtlíku vody 2 loty cukru rozvařeny sou, tak dlouho, jak se vajce na tvrdo uvaří, aneb nětco k tomu podobného dáti, zvláště jsou-li děti dobře zsileny. Pakli sou ještě mladí, jako okolo roku, a chce je vostaviti, dávaj mu z korbelíku neb ze dčbánku píti kozího mléka s čtvrtou částkou vody vařeného. Když pak je vostaviti chce, má jemu tytýž lekvaře cukrové a chleba dávati. Pakli dítě s nezbedným pláčem cecka hledá, rozdělaj myru u víně a potři tím okolo bradavice prsní, aneb pelynkovou mízkou, přisaď dítě k prsu, ať jej sse.

Zpráva neb řízení tříletých dětí

Když děti sou ve třech letech, přirození jejich mnohého pokrmu žádá, ten má jim pořádně podlé potřeby dáván býti, pomálu a počastu. Děti v jídle nedostatku žádného míti nemají, protože rostou, mnoho suchého chléba a ryby jísti zažívání kazí. Zlý pořádek v mladosti ukazuje se v starosti. Sumou pořádek dětí v jídle a v pití má vlhký býti. Neb na vejš, na šíř i na hlubokost přirození svého ruosti musejí, což bez vlhkosti není. Mají také děti pořádnú práci míti, skrze níž přirozená horkost v nich se rozmáhá, rozšiřuje a v oudech jejich zmocňuje se.

Nemoci dětem na větším díle případné

Když děti nemocní sou, dokudž prsuov požívají, tak chůva chovati se má, jako by ona sama touž nemoc měla. Jestli chůva plná a barevná, tehdy má pouštěti z žily. Byla-li by pak bledá i churavá, snad počištění potřebuje, což všecko státi se má prvé, než dítěti k nemoci jeho rada se dává. A toť jest přední i první věc ve všech nemocech dětinských. Některé nemoci přicházejí dětem prvé než zuby mají, některé potom.

O prašivinách dětinských

Prašiviny, kteréž dětem na větším díle při oblíčeji a tváři přiházejí se, dvojí sou. Jedny s svrabem a svěděním, druhé bez toho; rozmáhají se od zbytečnosti krve a jiných vlhkostí vnitř v hlavě přicházejí. Znamení předcházející toho sou, když dítě mdlé jest a mnoho pláče neb křičí.

Proti tomu má chůva lehké krmě na noc jísti, každého pokrmu do hlavy vstupujícího se varovati. Dítě má voholiti a na ty strupy manholtové lístí přikládati. Neb ono vlhkosti zlé ven táhne. Pakli prašivina zevnitř jest bez strupuov, pomazúj jich touto níže

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 17 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).