Metlinger, Bartoloměj: Náramně užitečná zpráva, kterak vnově zrození děti chovány i vychovány býti mají…

Olomouc: Milichthaler, Bedřich, 1588. Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. 54 S 841, M8v–R1r. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

Vznik edice byl částečně podpořen projektem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy č. LM2015081 Výzkumná infrastruktura pro diachronní bohemistiku (RIDICS, http://vokabular.ujc.cas.cz) v rámci Projektu velkých infrastruktur pro VaVaI.

[Generovaný obsah]

však ryby bez šupin a tučné dobré sou, kteréž dobře uvařené jsouce s nadepsaným povlovným kořením na teplo strojeny sou. Rakové času letního dobré mléko činí.

Jak má dítě pořádně chováno býti

Šetřiti toho sluší, bylo-li by dítě dokonalé aneb snad bylo-li v životě matky zle chováno. Jestli dokonále, tehdy jídlem ani pitím trápiti jich nemá, přinajmenším za ty první tři dni, nebo má pokrmu dosti, kterýž zažívati má. A čím více spí, tím jest mu užitečnější. Šetř také dítěte dobře, ať ten čas nepřejde. Kdyby dítě tehdáž jinou chůvu nežli máteř svou mělo, bylo by lépe za některý den. Když již dítě zažive, má jemu pořádně dávati ssáti nemnoho pojednou, ale pomálu a tím častějí podlé zpuosobu dítěte. Ani pro jídlo, ani pro pití nemá ze sna buzeno býti.

Po mytí brzo nemá mu prsu dávati, než až po dobré hodině, leč by dítě velmi zchuravělo.

Nadevšecko pilně šetřiti sluší, aby mu víc pokrmu a nápoje nedával, nežli by zažiti mohlo, nebo děti zneduživějí a mnoho nadymání v životě mívají i nechutenství od toho trpí. Kdež se to stává, má se jim rozšafně pokrmu ujímati, na lačný život mejti a žaludek po lázni ruožovým a pelynkovým olejem spolu smíšeným pomazovati, potom je znenáhla kolébati a uspiti.

Kterak děti krmiti sluší

Mléčná kaše jest najlepší dětem pokrm, když podlé toho, co ssáti mají, pakli mnoho co ssáti nemají, tehdy jim více jísti dávaj. Někdy se horkým pokrmem dásničky jim spálí, z toho zlé staré zuby jim přichází. Domnívá se někdy žena, když kaše v ten hrubý prst jí nepálí, že mladistvého dítěte také nepálí, tu jest pilnosti potřebí. Samou toliko kaší a mlékem krmiti sluší děti, až jim přední zoubky vyrostou, potom muož se jim silnější pokrm dávati, jako chléb v mléce, masová neb hrachová polévka. A když opět starší sou, dávaj jim libivé maso dobře uvařené, drobné napříč zkrájené, však málo, též jiné lehké krmě. Nebo z silného tvrdého masa rostou mu škrkavky a červy. Přirozený čas prsem krmiti sou 2 létě. Pakli by v tom čase jiného nětco píti chtěli, muože se jim někdy truňk studené vody dáti aneb vody, kteráž jednou zevřela a zase vychladla aneb dobře s vodú smíšeno vín, najspíše vody. Pakli děti něco jiného než mléčný pokrm jedí, víno jest jim škodlivé. Čím déle děti u prsu se chovají, však mlékem dobrým, tím lépe jim jest.

Každého dne ssání má se vždy ujímati a místo toho truňk vody v

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 17 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).