Metlinger, Bartoloměj: Náramně užitečná zpráva, kterak vnově zrození děti chovány i vychovány býti mají…

Olomouc: Milichthaler, Bedřich, 1588. Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. 54 S 841, M8v–R1r. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

Vznik edice byl částečně podpořen projektem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy č. LM2015081 Výzkumná infrastruktura pro diachronní bohemistiku (RIDICS, http://vokabular.ujc.cas.cz) v rámci Projektu velkých infrastruktur pro VaVaI.

[Generovaný obsah]

Tato i k ní podobné jiné případnosti obecně s přibejváním věku samy pomíjejí.

Votok a bolení očí

Votok a bolení očí dětem od toku hlavy přichází. Jestli z horkosti, tehdy oko jest červené, pakli z studenosti, oko bílé a ne červené jest.

Přichází-li z horkosti, vezmi ruožové vody, bobového květu vody, bukvicové, směs spolu jednostajně, v tom vomáčej šátek, klaď dítěti na oči. Vezmi maličko kafru, rozdělaj jej s ženským mlékem a na noc dítěti krůpku do jedné chřípě vpusť. Chovaj dítě v tmě a daj mu mnoho spáti.

Pakli jest votok z studenosti, vezmi vlaského kopru vodu, bukvicovou vodu, jednostajně spolu směs, v tom šátek vomáčeje, dítěti na oči přikládaj. Rozdělaj ambru s ženským mlékem a dítěti na noc do jedné chřípě krůpi vpusť.

O zubích

Zuby některých dětem lehce jdou a s malou bolestí. Ty obyčejně jim zase vypadají. Pakli zuby těžce a s velikú bolestí přicházejí, tím pevnější a stálejší bývají. Také času podletního, potom letního zuby lehčejí vycházejí a najtíže času zimního.

Když zuby řezati se chtějí, rozličné neřesti na děti přicházejí, jako votok při dásních a hrdlu, rádi se lámí a bývají nemocní.

Když dásničky loupiti se počínají, má je solí a medem potírati, nebo to bolest jim odjímá a dásně zmocňuje. A když již zoubky ven vyjdou, nechaj jimi žvejká fík nebo vlhké lékořicové dřevíčko. A když jim špičky zubův ruosti chtějí, tehdy rádi často kousati žádají. Šetřiti jich sluší, aby nic tvrdého nežvejkaly.

Dásně jejich mozkem zaječím, slepičím sádlem neb tistím mlékem potírati. Nebo vlastnost těch věcí jest vejchod zubův zlehčovati. Vařený vosk neb vlhký fiolový kořen aneb lékořicovou mízku neb dřevko žvejkati jim daj.

O votoku čelistí

Takový votok někdy přichází, když dětem zuby rostou neb potom. Přichází také od zbytečného pití, když flusové přijdou, ješto votok takový činí. V teple chovány býti mají z strany votoku a mastí mazati z oleje fiolového zaroveň s žlutým voskem u malého ohně udělanou, potom teplými šatmi uvaž. Když to neprospívá, vezmi režné votruby a bobkový olej, směs spolu, přivaž na votok dítěti a hned sejde.

O neštovičkách v ustech dítěte

Neštovice dětem v ustech bývají od zlého silného mléka chůviného.

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 17 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).