Metlinger, Bartoloměj: Náramně užitečná zpráva, kterak vnově zrození děti chovány i vychovány býti mají…

Olomouc: Milichthaler, Bedřich, 1588. Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. 54 S 841, M8v–R1r. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

Vznik edice byl částečně podpořen projektem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy č. LM2015081 Výzkumná infrastruktura pro diachronní bohemistiku (RIDICS, http://vokabular.ujc.cas.cz) v rámci Projektu velkých infrastruktur pro VaVaI.

[Generovaný obsah]

nápoji dáváno býti, vlaského kopru vodou vytažené, s lékořicí vařené, a jestli kašel s dušností, tehdy vezmi šlimu z močených kutnových neb gdoulových jáder, locikové vody, čistého cukru a cukr penitcizojazyčný text jednostajně a sladkých mandlův oleje, učiň z toho lektvař, dávaj dítěti jísti častokrát. Čistý cukr jest sám dobrý. A jestli kašel s horkostí, vezmi bílého máku, dragantumcizojazyčný text, každého 1 kventík, tykvového semene 2 kventíky a s fiolovým siropem, pokudž potřebí, učiň lektvař a dítěti často jí dávaj.

Obzvláštní umění proti dětinskému kašli

Drobné vlaské hrozenky v horké pánvici hbitě upraž, potom ztluc je, přičiň k tomu tolikéž čistého cukru a s olejem fiolovým udělaj měkkou lektvař, tu dítěti často dávaj jako lískový vořech pojednou. Borákový, fiolový cukr pro kašel také dobře slouží. Když pak jest kašel s přílišným vymítaním vlhkostí z prsův, vezmi dragantumcizojazyčný text, galbanumcizojazyčný text, každého 15 zrn ječných ztíží aneb v vajci daj mu vypiti. Mají-li pak děti nevolné těsné dýchání, lněné semeno ztluc na prách, směs s medem, dávaj mu jí často jísti.

Nezažití, tracení, nechut

Nezažití přichází dětem od zbytečného mléka, jehož ony zažiti nemohou, a zvláště když zlé jest a dítě žaloudek vlhký i mdlý má.

Chůva pořádně chovati se má. Dítě má pořádně ssáti, což by zažiti mohlo. Mléko také má se vopraviti. Též i toho šetřiti sluší, jestli to říhání kyselé neb což z hrdla ven skáče žluté a hořké. Toho tracení a nechuti vuoně jestli kyselá (praví Avicena), tehdy dítěti má se dáti trochu hřebíčku tlučeného s kutnovou neb gdúlovou mízkou, aneb daj mu 10 zrn ječných ztíží prachu z polní máty, s siropem, majoranových pupencuov aneb dole psané lektvaře, lískového vořecha zvící, před jídlem puol hodiny. Vezmi dřeva aloes, mastix, každého půl kventíku, dubových kulek 10 zrn ječných ztíží a s ruožovým siropem udělaj z toho lektvař.

Na žaludek učiň mu flastr takový: Vezmi mastix, trnkovou mízku, dubovú kulku, bílé kadidlo a dobře usušeného chleba, směs spolu s ruožovým olejem, když potřeba toho jest, učiň flastr, polož dítěti jako pavézku na důlek prsní.

Když pak tracení neb vejvratek hořký jest a žlutý, daj dítěti siropu s agrestu neb z kuten aneb z těchto níže psaných syrečkův jeden neb půl, jimž v apatéce říkají trochisci, v ruožovém siropu rozdělaný. Vezmi červené ruože, pálené slonové kosti, každého lot, gales 1 kventík, žlutého agštejnu 15 zrn ječných ztíží, ztluc

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 17 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).