Metlinger, Bartoloměj: Náramně užitečná zpráva, kterak vnově zrození děti chovány i vychovány býti mají…

Olomouc: Milichthaler, Bedřich, 1588. Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. 54 S 841, M8v–R1r. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

Vznik edice byl částečně podpořen projektem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy č. LM2015081 Výzkumná infrastruktura pro diachronní bohemistiku (RIDICS, http://vokabular.ujc.cas.cz) v rámci Projektu velkých infrastruktur pro VaVaI.

[Generovaný obsah]

na prach, což sluší tlouci, učiň z toho široké koláčky s ruožovou vodou, aby jeden vážil kventík, takový syrček jeden rozdělaj ruožovou vodou a olejem jako flastr, polož dítěti na jeho žaloudek. A když mléko dítěti vzhůru skáče po ssání, vezmi ruožový sirop, dítěti prvé ho, než bude ssáti, v ustka nemnoho daj.

Když pak děti nevolný duch mají, tehdy prachu polní máty, 20 ječných zrn ztíží, s jedním lotem siropu svrchu psaného směs a dítěti před ssáním na prstě daj.

O červích a škrkavkách i bolení v břiše

Bolení v životě a zření dětinském někdy od žrání neb od červuov přichází, proti tomu sluší jim teplé šaty na život klásti a na bříško je nachylovati, tak zajisté bolení se uklade a přestane.

Pakli to od červův neb škrkavek přichází, tehdy dětem zření činí ve spaní, a když procejtnou, svrbějí je chřípě, ve dne sou náramně žížniví a jazyk suchý mají více než v noci a škrkavky jdou od nich.

Najprvé koštúj lékařství zevnitřního, přikládaj a uvazúj je dítěti na pupek ráno okolo 3 neb 4 hodin, smíšej vlčí hrách a bobky s galesem, přilož dítěti na bříško. Daj mu píti teplé truňk vody, v níž by sebesten vařeno bylo, aneb daj mu snísti 6 mandluov.

Muože se také dítěti dáti škrkavičníkového semene neb prachu, nechce-li to prospěti, dávaj mu po 3 jitra pořád truňk mléka teplého. Čtvrté pak jitro daj mu půl kventíku semene neb prachu škrkavičníka v mléce a na to za 3 hodiny ať nic nejí. Pakliť ani to prospěšno není, hledaj rady dále, nebo někdy děti od toho umírají.

O průtržích dětem se přiházejících

Průtržové neb natrhlosti při dětech od přílišného křiku neb pláče přiházejí se aneb od velikého kašle. Vezmi vlčí mák a lněný šátek, z prachu toho udělaj flastr s voskem, uhladě jej sklenicí, polož dítěti na to místo a přivaž podlé potřeby plátenným páskem a obnovúj flastr, když koli jest potřebí. Aneb ztluc mravence a polož je s vaječným bílkem na místo konopnou žemničkou, odpadne-liť, obnov a přivaž zase. Nalézá se také v apatékách dělaný flastr na bříško dětem, velmi dobrý a zkušený na to přikládati.

Kámen v měchýři přichází dětem od toho, když matky mnoho sejra jídají. A někteří praví, když mnoho moruší, vostružin neb malin jídají. Znamení kamene v měchýři, že děti často a málo močí, a když by chtěly velmi močiti, nemohou nic učiniti. Mají také bolení v tříslích aneb

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 17 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).