Metlinger, Bartoloměj: Náramně užitečná zpráva, kterak vnově zrození děti chovány i vychovány býti mají…

Olomouc: Milichthaler, Bedřich, 1588. Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. 54 S 841, M8v–R1r. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

Vznik edice byl částečně podpořen projektem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy č. LM2015081 Výzkumná infrastruktura pro diachronní bohemistiku (RIDICS, http://vokabular.ujc.cas.cz) v rámci Projektu velkých infrastruktur pro VaVaI.

[Generovaný obsah]

Trestání chvalitebné jest, když není příliš přísné, dobrotivost a rozšafnost, když pravý pořádek má. A dětem malá vina má přehlédnutá býti, nebo větší skrze to rozuměti sluší.

Děti k učení dáti

Ale znáti sluší, že když děti šesti let dojdou, školnímu místru, aby je učil, mají se poroučeti. Však přitom ustavičně přivázany bývati nemají, ale mezi tím kratochvíle své provoditi mají, a tehdáž jich nemnoho mejvati, někdy také v párni mejti se mají.

Také poněkud ráno nechati jich vystřízvěti, prvé, než jim co dáti máš jísti.

Práci svou také pořádně a s rozumem míti mají, však nemnoho příliš. A když kaši neb mléko jedí, netřeba jim na to píti, než když jiné pokrmy jedí, jako od masa etc.cizojazyčný text, na to mají čerstvú studenou vodu píti a po jídle za 2 neb za 3 hodiny má se jich s pilností ostříhati.

Má-li dětem víno ku pití dáváno býti

Věděti sluší, že dětem nemá se dávati vína píti, až k věku staršímu přijdou, v němž přirození ruosti počíná, jako děvečkám v letech 12, pacholatuom ve 14. Nebo podstata přirození dětinského v vlhkosti oudův jejich jest postavená, z níž ony ruosti mají. Víno pak v přirození svém horké jest a suché, protož ono jim přirození jejich kazí a ruší.

Zdraví děti vína píti nemají, nebo rozpaluje je a převlhčuje hlavu, skrze což hlavy flusem tekuté docházejí, z čehož nemoci rozličné puovod svuoj berou. Též i v mysli rozpálení a tím snadnější k rozhněvání bývají. Když pak k nadepsanému věku přicházejí, tehdáž jim dobré i prospěšné bejvá.

Též chovaj děti jídle dobře, a Galenus o tom zavírku činí takto: Protož (prý) nižádným způsobem dětem tvým vína píti nedávaj, neb jim užitečné není, ale jest jim veliká škoda. Ale voda k žádné škodě jim není, zvláště pak při horkých dětech. Víno a pivo dětem škodlivé jest, nebo hlavy jejich horkostí zlou naplňují a mysl jejich jim kormoutí. Kdež pak někteří píší, že dětem víno smíšené dáváno má býti, tomu se rozumí takto: málo vína, mnoho vody, a při studených dětech. Protož dětem dáváno býti nemá, zvláště pak jsú-li prvé horcí a plnotělní, pro příčiny svrchu psané.

Ještě i to věděti sluší, jakž v přibejvání věku v dětech vlhkosti se umenšuje a moc ouduov se rozmnožuje, tak a podlé toho také tím lépe krmiti je máš a tím hrubší pokrmy zažívati mohou, též i podlé přibejvání věku práci svou rozšafně provoditi mají.

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 17 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).