Metlinger, Bartoloměj: Náramně užitečná zpráva, kterak vnově zrození děti chovány i vychovány býti mají…

Olomouc: Milichthaler, Bedřich, 1588. Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. 54 S 841, M8v–R1r. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

Vznik edice byl částečně podpořen projektem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy č. LM2015081 Výzkumná infrastruktura pro diachronní bohemistiku (RIDICS, http://vokabular.ujc.cas.cz) v rámci Projektu velkých infrastruktur pro VaVaI.

[Generovaný obsah]

Po mytí nech, ať pohrají, a chtějí-li více jísti, tehdy je má vodou zmejti, a ne na plný žaludek, jakž v první částce knížky této povědíno. A až do sedmého léta náležitý a jim příslušný pokrm jest kaše a mléko, mezi jinými krměmi, kteréž pro rostění jejich vlhké býti mají.

Lázně potící neb párně dětem před sedmi lety nejsou zdravé, a zvláště žádnou studenou vodou nemají se polívati, nebo tím vnitřní nemoci pohybují se, kteréž by pak na zevnitř vyjíti měly, ty překážku v tom mají. To též i zrostu jich překáží.

Velikou také pilnost při tom míti sluší, aby děti mravuom dobrým přivykaly, nebo z opravdově snažné pilnosti pochází zvyklost, protož ostříhati jich sluší od trápení, hněvu, lekání, zámutku a přílišného nespání a bdění, i pořádně jim dávati to, čehož žádají, a hájiti toho, což je zarmucuje.

Též chovati se mají v poslušenství otce a matky a v pobožnosti k bohu, nebo dobří mravové dobrý způsob v přirození býti ukazují, ale zlí mravové, zlé nakloňosti v přirození svědkové sou. Hněv zajisté, horkost, smutek, smělost, strach, studenost, trápení svévolnost činí.

Bdění mnohé rozličných nemocí jest počátek. A tak zvyklost dětí v dobrých mravích na těle i na duši jim užitečná jest. Nebo duše dítěte jest jakožto hladká tabule, na níž nic psáno není, však muože na ní člověk napsati, což chce. A protož nemravné dítě pořádně znenáhla i dobrotivě skrze trestání k dobrým mravuom má vedeno býti, aby tudy na svém přirození opraveny byly.

Trestání dětí

Věděti sluší, že děti ne v přísném trestání a kázni chovány býti mají.

Dobrotivost k dětem

Otcové k dětem svým dobrotivost ukazovati, někdy také i přehlédati mají.

Trestání chvalitebné jest, když není příliš přísné, dobrotivost a rozšafnost, když pravý pořádek má. A dětem malá vina má přehlédnutá býti, nebo větší skrze to rozuměti sluší.

Děti k učení dáti

Ale znáti sluší, že když děti šesti let dojdou, školnímu místru, aby je učil, mají se poroučeti. Však přitom ustavičně přivázany bývati nemají, ale mezi tím kratochvíle své provoditi mají, a tehdáž jich nemnoho mejvati, někdy také v párni mejti se mají.

Také poněkud ráno nechati jich vystřízvěti, prvé, než jim co dáti máš jísti.

Práci svou také pořádně a s rozumem míti mají, však nemnoho příliš. A když kaši neb mléko jedí, netřeba jim na to píti, než když jiné pokrmy jedí, jako od masa etc.cizojazyčný text, na to mají čerstvú studenou vodu píti a

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 7 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).