Metlinger, Bartoloměj: Náramně užitečná zpráva, kterak vnově zrození děti chovány i vychovány býti mají…

Olomouc: Milichthaler, Bedřich, 1588. Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. 54 S 841, M8v–R1r. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

Vznik edice byl částečně podpořen projektem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy č. LM2015081 Výzkumná infrastruktura pro diachronní bohemistiku (RIDICS, http://vokabular.ujc.cas.cz) v rámci Projektu velkých infrastruktur pro VaVaI.

[Generovaný obsah]

na ně přiložiti. Pakli střevo zase do života vejde, tehdy mej dítě v vodě, v níž ruožové pupence, žaludy, vostruží, majorana vařeny sou, nebo to v životě střevo zdržuje. Vychází-li pak pro násilné tlačení, chovaj dítě vždy v teple, teplými lněnými šátky střevo jemu ustavičně vobálej.

Chování chůvy z strany jídla i pití

Má se pořádně chovati, zdravé potravy užívati, kteráž neobtěžuje, jako mléko, vajce, ryby, maso, řepu, zelené zelí, ječné zrní etc.cizojazyčný text Lehké měkké víno píti a dobré, nezkysalé pivo. Letního času horkost majícím voda dobrá jest čerstvá, ječná voda užitečnější, nebo mnoho mléka činí. Aneb voda s krajícem vikového chleba vařená. Ale při studených chůvách takto: času zimního rozmoč u vodě puol hrsti semene domácího kopru a půl hrsti kmínu, vař až do 5 kventíkův. Aneb vlaského kopru koření v vodě rozmoč.

Nemnoho jísti ani píti, chůvu dítěti příjemnú v pokrmu činí. Pokrmův svých pořádně má požívati, po jídle píti, potom čekati, až by se zažití stalo. Ne aby na plný žaludek opět jedly podlé chtíče břicha svého, nebo jakoužkoli nepořádnost chůva při sobě má, to vše na dítě ven vychází.

Varovati se má oleje, přesoleného jídla, vošlachu, česenku, cibule, horčice, a což do hlavy páry pouští.

Z koření krámského požívati mohou skořice, muškatu i květu jeho a rozšafně zázvora, masa i ryb toliko jednou, mléka i ryb, mléko i víno píti, vepřového masa a sladkého vína na ně pití mají se varovati. Nebo taková potrava chůva i dítě k dlouho trvajícím nemocem, jako jsou prašivost, malomocenství, spůsobné činí.

Všelijaké ryby zlé mléko činí, však ryby bez šupin a tučné dobré sou, kteréž dobře uvařené jsouce s nadepsaným povlovným kořením na teplo strojeny sou. Rakové času letního dobré mléko činí.

Jak má dítě pořádně chováno býti

Šetřiti toho sluší, bylo-li by dítě dokonalé aneb snad bylo-li v životě matky zle chováno. Jestli dokonále, tehdy jídlem ani pitím trápiti jich nemá, přinajmenším za ty první tři dni, nebo má pokrmu dosti, kterýž zažívati má. A čím více spí, tím jest mu užitečnější. Šetř také dítěte dobře, ať ten čas nepřejde. Kdyby dítě tehdáž jinou chůvu nežli máteř svou mělo, bylo by lépe za některý den. Když již dítě zažive, má jemu pořádně dávati ssáti nemnoho pojednou, ale pomálu a tím častějí podlé zpuosobu dítěte. Ani pro jídlo, ani pro pití nemá ze sna buzeno býti.

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 17 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).