Metlinger, Bartoloměj: Náramně užitečná zpráva, kterak vnově zrození děti chovány i vychovány býti mají…

Olomouc: Milichthaler, Bedřich, 1588. Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. 54 S 841, M8v–R1r. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

Vznik edice byl částečně podpořen projektem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy č. LM2015081 Výzkumná infrastruktura pro diachronní bohemistiku (RIDICS, http://vokabular.ujc.cas.cz) v rámci Projektu velkých infrastruktur pro VaVaI.

[Generovaný obsah]

votruby změkčené v vodě s olejem fiolovým neb slézem vařeny sou, a to čiň každý večer a ráno, dokudž jest potřebí. Věděti také sluší, že dětem přicházejí časem bradavice, žlázy a rozličné jiné takové neřesti, v nichž rady nepotřebují, nebo v přebývání věku na větším díle z toho vyrostají. Pakli by se tak nestalo, tepruv se na to raď, není-li v tom zameškáno.

Jak děti chovány a opatrovány býti mají, když choditi a mluviti se učí, až věku 7 let dojdou

Když děti choditi se učí, nemají býti obtěžovány až do ustání proto, aby na nohách ani v hřbétku zemdleny nebyly.

A stejště-li sobě matka, že její děti brzo choditi nechtí, vař větvičku klokořkovou u vodě a mej dětem nohy i klouby jejich tú vodou ráno i na noc, a když děti věrnosti té srozumějí, i ráno z luože vstanou, má jim dáti jísti.

Po mytí nech, ať pohrají, a chtějí-li více jísti, tehdy je má vodou zmejti, a ne na plný žaludek, jakž v první částce knížky této povědíno. A až do sedmého léta náležitý a jim příslušný pokrm jest kaše a mléko, mezi jinými krměmi, kteréž pro rostění jejich vlhké býti mají.

Lázně potící neb párně dětem před sedmi lety nejsou zdravé, a zvláště žádnou studenou vodou nemají se polívati, nebo tím vnitřní nemoci pohybují se, kteréž by pak na zevnitř vyjíti měly, ty překážku v tom mají. To též i zrostu jich překáží.

Velikou také pilnost při tom míti sluší, aby děti mravuom dobrým přivykaly, nebo z opravdově snažné pilnosti pochází zvyklost, protož ostříhati jich sluší od trápení, hněvu, lekání, zámutku a přílišného nespání a bdění, i pořádně jim dávati to, čehož žádají, a hájiti toho, což je zarmucuje.

Též chovati se mají v poslušenství otce a matky a v pobožnosti k bohu, nebo dobří mravové dobrý způsob v přirození býti ukazují, ale zlí mravové, zlé nakloňosti v přirození svědkové sou. Hněv zajisté, horkost, smutek, smělost, strach, studenost, trápení svévolnost činí.

Bdění mnohé rozličných nemocí jest počátek. A tak zvyklost dětí v dobrých mravích na těle i na duši jim užitečná jest. Nebo duše dítěte jest jakožto hladká tabule, na níž nic psáno není, však muože na ní člověk napsati, což chce. A protož nemravné dítě pořádně znenáhla i dobrotivě skrze trestání k dobrým mravuom má vedeno býti, aby tudy na svém přirození opraveny byly.

Trestání dětí

Věděti sluší, že děti ne v přísném trestání a kázni chovány býti mají.

Dobrotivost k dětem

Otcové k dětem svým dobrotivost ukazovati, někdy také i přehlédati mají.

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 17 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).