Metlinger, Bartoloměj: Náramně užitečná zpráva, kterak vnově zrození děti chovány i vychovány býti mají…

Olomouc: Milichthaler, Bedřich, 1588. Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. 54 S 841, M8v–R1r. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

Vznik edice byl částečně podpořen projektem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy č. LM2015081 Výzkumná infrastruktura pro diachronní bohemistiku (RIDICS, http://vokabular.ujc.cas.cz) v rámci Projektu velkých infrastruktur pro VaVaI.

[Generovaný obsah]

má se chovati, jako by zimnici měla. Má se jí také pouštěti z pravé ruky žilou játerní a snad počištění potřebuje horkých těch vlhkostí. Dítěti má k nápoji dávati se bodláková voda neb chůvě čekanková voda neb černohlávková. V povětří mírném chováno má býti. Jestli vohnipara vně a nejitří se, tehdy tu zbytečnou horkost uhasiti a bolest odníti máš studenou vodou na to šátkem mokrým přiloženou. Nebo ta pouhá horká vohnipara hned zahání se, jakž najdříve ta zbouřená veliká horkost uhašena bývá. Však varúj se, aby té vohnipary zase do života nevehnal. Nebo jestli horkost, kdežto zapálení se nebáti, tu velikého chlazení potřebí není. Pakli by se toho obával, tehdy šátek v tekuté čerstvé vodě neb v charpové aneb psího vína podlé potřeby vomočený přilož a dítěti svrchu jmenované vody pilně píti dávaj, čímž vnitřní oudové posilují se, že tím méně takové horké vlhkosti přijímají, ale více jí vyhánějí.

O dětinských neštovicech a flecích

Flekové a neštovice od zapálené krve dětem přicházejí, nečistotu, kterouž plod v životě matky ze zlé krve v sebe přijímá, ven tudy vyhánějí.

Ačkoli pak dítě v životě matky z najušlechtilejší a najčistští krve ženy krmí se, nic méně však porušení takové přijímá, kteréž těmi fleky vyčistiti se musí. Pakli to přichází více než jednou, to již z nepořádného chování dětí pochází.

Neštovice a flekové sou dvojí, zevnitřní a vnitřní. Zevnitřní jako z povětří, nebo teplé a vlhké povětří k tomu slouží, protož rádi přicházejí na podletí, potom na skonání podzimka, zvláště bylo-li léto předešlé horké a suché. Pakli jest léto teplé a vlhké, tehdy v tom čase přijdou. Když pak podzim jest suchý, přicházejí při konci zimy a podletí, jako předchůdcové moru. Časem také před morem přicházejí, a tehdáž děti velmi mřívají. Protož Rasis tak je jmenuje. Vnitřní příčina jest dvoje, konečná a činící. Konečná jest pro to, aby krev vyčištěna byla. Činící příčina jest zbytečnost ve krvi, kteráž přirození k vyhnání sebe vzbuzuje. Znamení některá sou předcházející znamení flekův neb neštovic a některá přítomná. Předznamení sou horkost veliká dítěte, žížen, souženost ducha, hlavy, hřbetu bolení, těžkost snu a lekání, zvodnění očí a bodení ve všech oudech ven vychází, nohy se jim třesou, když na nich státi mají, mnoho odplívají a táhnou se. Těch znamení jednomu více než druhému přichází.

V flecích dětem oči touže vodnatějí nežli v neštovicích a bolení hřbetu tak přílišného nemají, ale horkost

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 7 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).