Vysvětlení zkratkův.
Obecné připomenutí o zkratcích, pramenech a dokladech, vytištěné v díle I. str. 666, platí také pro díl tento.
Zkratkem I. s připojenou stránkou rozumí se první díl Historické Mluvnice.
Zkratky ostatní jsou vysvětleny skoro všecky ve jmenovaném právě díle I. str. 667–688. Ty z nich, kterými se udávají prameny, mají tam svá vysvětlení náležitá a dostatečně zevrubná; zde opakuje se z toho většinou jen výtah, v němž se smysl zkratku a při textech také stáří těchto udává; pro zprávy zevrubnější nahlížej čtenář podle potřeby do vysvětlení při díle I. Při zkratcích nových, v díle I. nevyložených, podávají se vysvětlení ovšem zevrubná a náležitá. Korrektury, které se místem vyskytují, hledí k udáním dílu I.
Číslice římská při textech starých znamená století.
ABoh. = české přípisky v zápisníku Alberta Bohema, z pol. XIII stol.
Adam = život Adamův, rkp. ČMus. z 1. pol. XV; –Adam Kap. = veršovaný zlomek o Adamovi a Evě, rkp. knih. kapit. v Pr., z 1. pol. XIV.
Admont. neb AdmontA. = dva zlomky stč. písní v rkp. kláštera Admontského, z 1. pol. (spíše než ze 3. čtvrti) XIV; –AdmontB. = jiné dva kusy české v rkp. téhož kláštera, XIV stol.
Aelt. Denkm. = Die ältesten Denkmäler der böhm. Sprache, von Šafařík u. Palacký 1840.
Alb. nebo AlbA. = Ráj dušě, z lat. Alberta Velikého; text český v rkp. univ. Pr. ( 17. A. 19 ), z r. 1383; – jiné varianty téhož textu jsou AlbB. z XV, AlbC. ze skl. XIV, AlbK. z 1. čtvrti XV, AlbM. z konce XIV.
Alch. Ant. = Alchimie Antonia z Florencie, z r. 1457 (se známkami nář. moravsk.).
Alx. = Alexandreida; –a to AlxB. = zlomek její Budějovický, XIV stol., –AlxBM. = zl. Budějovický nyní Musejní, XIV, –AlxH. = zl. Jindřicho-Hradecký, skl. XIII, –AlxM. = zl. Musejní, XIV, –AlxŠ = zl. Šafaříkův, XIV, –AlxV. = zl. svato-Vítský, poč. XV, –AlxVíd. = zl. Vídenský, poč. XIV.
Alxp. = povídka pros. o Alexandrovi, tišť. 1513.
Anon. = slovníček řečený Anonymus, XV stol.
Ans. = Anselmus; – a to AnsJist. = zl. Jistebnický, 1. čtvrt XIV, – AnsKap. nebo jen Ans. = zl. Kapitulní, z poč. XIV, –AnsOp. = zlomky Opatovické, 3. čtvrt XIV, –AnsWies. = zlomky Wiesenberské 2. čtvrt XIV.