[420]číslo strany tiskudoklady v. při vz. moře §§ 101 a násl. – Sing. nebe atd. zůstal; ale plur. nebě atd. zanikl a ovládly tvary nebes-. V nich pak sklonění bývalé a náležité zachováno jen v těch pádech, ve kterých koncovky se neliší od koncovek vzoru město, všude jinde pronikly novotvary; jest tedy:
nom. akk. vok. nebesa, stsl. -esa, na př. nebeſſa ŽKlem. 8, 2 aj., nebeſa Br. Isa. 1, 2 atd., nebesa Us., BartD. 117 (laš.) a j., slc.;
gen. nebes, stsl. -csъ : nebe nebes ŽKlem. 113, 16, z nebes Hod 78ᵇ atd., dosud tak;
dat. nebesům atd. podle o-km.: k nebeſom Túl. 33ᵃ, k nebeſſom ŽKlem. 106, 26 atd., k nebesům Us.; nebesám chrom. 275 a slc. podle a-km.; tvar střídný se stsl. -esьmъ v č. nedoložen;
lok. nebesiech, podle o-km.: w nebeſſiech ŽKlem. 122, 1, Hrad. 114ᵇ, na nebeſých Br. Ezech. 32, 8, na nebesích Us., zkrác. nebesích chrom. 275; nebesách, podle a-km.: na nebeſſach ŽWittb. 122, 1, slc.; tvar střídný se stsl. -esьchъ, v č. nedoložen;
instr. nebesy, stsl. -esy : nade všemi nebeſy ŠtítPař. 12ᵃ, pod nebesy Us.; nebesami slc., nebesama chrom. 275 a j., podle a-km.
Z kmene koles- je plur. kolesa. V nář. hrozenk. je dosud sg. kolo plur. koljesa BartD. 40. V stč. je plur. kolesa vzat za subst. pomnožné = vůz, na př. kázal ji na koleſſa vsaditi Pulk. 51ᵇ koleſſa carpentum Vocab. 176ᵃ. Rozk. 3058 a j. V DalC. čte se: vsadiv jiu (Zbyhněv knieni) na koleſlye 46; je tu dual. kolese, = dvoukolý vůz. Ku plur. kolesa atd. přidělán pak i sg. koleso = kolo.
Z kmene těles- jsou jména tělesenský, tělesenstvie, tělesnost, tělesný, tělestn-, tělestvie; nč. subst. těleso jest utvořeno v době nedávné.
Byl také kmen slove-, stsl. slovo gen. slovese atd. z býv. kleuos, kleues-; v č. však se nedochoval, nč. sloveso, slovesný a slovesnost jsou slova nové utvořená.
Poznam. Kmene -s jsou také komparativy (superl.) -(ě)jьs- a part. -ъs-; ale u těch jsou většinou přípony ještě další -jo, -ja, jest proto o nich řeč v §§ 270 sl. a 275 sl.
D) Kmeny -t.
365. Kmeny -t jsou v hojných substantivech druhu kurę km. kuręt-, a dílem také v subst. loket stsl. lakъtь, atp., km. lokъt-, lakъt-; o těch v. §§ násl.
Poznam. Kmeny -t jsou také nesąt-, tьrpęt- atd. v part. stsl. nesy, trъpę, č. (nesa), trpě atp.; ale u těch jsou většinou přípony ještě další jo, -ja, jest proto o nich řeč v §§ 263–269. Také kmen desęt- sem náleží; o něm v. § 328 sl.