Štítný ze Štítného, Tomáš: [štítenský sborník klementinský]

Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. XVII A 6, 159 ff. Editor Svobodová, Andrea. Ediční poznámka
<<<<<80v81r81v82r82v83r83v84r84v>>>>>
Zobrazit ediční aparát Skrýt obsah

[Generovaný obsah]

nestojie po takých zištiech. Protož radějši přinutkaj je i pod bezděčí, kdež vzvieš takové lidi, ještoť by se hodili k tomu, ať pósobie ty úřady; neb jich pósobením i tobě i tvé chudině budeť lépe. A bývať to, že kéžť jsú najhorší, ještoť by tvé chudině činili zádav, tiť je najspieš zakupují.“

Což viece mluviti o tom? I toť jest zlé v súdiech zemských, že pro jedinú opověd má kto ztratiti všichnu svú při, ač jest i práv; podobné by bylo, aby méně něco ztratil pro takú věc, jakož jest v duchovniem právu. Ijedno liť jest nepořádné, jehož já nevědě všeho a nepomním, když súdce viece stojie po svých užitciech, než po obecném dobrém? Protož kdež se pravdě protivie pro své užitky, anebo pro přiezen, neb proč kolivěk, tu pokuty neutekú podlé své viny s těmi diábly, ješto jsú z toho třetieho kuoru strčeni s nebe; i ti také, jakož sem řekl, ješto protiv pravdě hledají práva, i s řečníky svými, když vědúc v čemž koli pravého utiskají, leč skřekem, leč dlením pře, leč křivdu povědúc. Avšak některú věc móž dobře mlčeti řečník, ale křivdy nemá povědieti za pravdu. A také, když mně pravú při, počne ji vésti, a potom pozná, že j’ kříva. Jakož praví svatý Tomáš: „Nemá pronositi tajenstvie té pře druhé straně, ani také má, věda křivú při, držeti ji, ale má jie zbýti múdře, aneb navésti toho, jehož při nese, aby sě smluvil a dosti učinil svému protivníku za jeho škodu. Téžť řku domácím chytrým rokovníkóm, kteříž utiskají pravdy sprostnějšieho svú chytrostí aneb mocí, žeť dojdú hoře s týmiž diábly, a najviec, když vědúc stojie po křivdě; neb na domácích rociech viece po pravdě než po právu súditi slušie a smlúvati lidi.

Slýchal sem také, ano mezi sobú přemlúvají někteří, proč jest z jurist málo svatých? I domýšlévám se, že mnozí jen pro čest světskú, a že j’ peněžito býti rozumnu u práviech, učie se jim; a jsúc neprázdni s rozličnými súdy, často své mysli k bohu nepozdvihnú. A také snad proto, že mnoho práv jest pro lidskú křehkost ustaveno, ješto před bohem nenie právo; jako taková práva, jakož jsú mnohá mezi kupci, jichž súd práv

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 3 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).