[73r]číslo strany rukopisupolovičného, nechť bude třetina lžíce, vezmi pak strdí, cožť sě zdá, k tomu všemu prachu, ale méně než toho prachu, smiešě pak ten prach, rozpusť jej se strdí, ať to bude tak husto, aby mohl z toho dělati šišky.
Proti hluchotě
Vezmi listíčko netřěskové, a když je ztlučeš, vlož je v rúšku, vytiskniž tu vodičku z nich, a když jie bude z žejdlík, vezmiž se dvě zrnci pepřě třěného, vespiž v tu vodičku, púštějž ji v ucho, vezma na pero.
Proti vnitřní dně
Vezmi vodné tele z té ryby, ješto slove jelec, vložě pak v třiepek a vstavě na uhlé, spaliž je dobřě, aby mohl z něho prachu nadělati, zetra pak to na prach, dajž nemocnému píti neb u víně, neb u pivě.
Proti dně lékarstvie
Vezmi hadové sádlo, a stojí liť dna v nozě, jdiž do teplé lázně, a když budú sě chvostati, jdiž mezi ně a maž sobě nohu od pasu až do prstuov, pakliť bude na rucě, tehdá maž od ramene až do prstuov v najvětčiem horce, a toť jest jisté.
Proti súchotinám lékarstvie
Súchotina ta nemoc najprvé sě stává od přielišného chvostánie v lázni, druhé od silných krmí, ktož s kořením často v horce jie, třetie, ktož sě vínem opíjie vždy po lázně aneb přěd láznú, čtvrté, kdož v lázni neb kde jinde v horcě s ženú léhá. Proti tomu vezmi starček a jazýček, benedikt bielý a kozlík, a to dobřě vař, učiňž lázni, ať v ní bude nemocný cělý den, a tři jeho tiem kořením. A daj jemu píti z toho kořenie a z benediktu črného a z šalvije, balšánu, dávaj na čtítrobu píti. Potom máš píti lékořici vařenú ustuzenú, ale skrovně. Potom, omaže rúchu, obiňž jí hlavu, pospiž za chvíli, když to vše učiníš, púštějž[g]púštějž] puſtyez krev z hlavné žíly z uobú rukú, což muožeš najviece, neb od púštěnie všěch úduov bývá počiščenie.
Od črvuov
Vezmi kořenie, ješto slove črvec, a vezmi z něho jedno zrno nebo dvě, dajž k tomu člověku neb dobytčěti, ješto jemu jest.