yzop a sléz vezmi spuolu, a zeměžluč a zázvor třěný a peř a anýz a polský kmín, toho všeho, jakožť sě zdá vezmi, a si li studen v žaludku nebo v prsiech, vařiž v dobrém víně. Pakli nejsi studen, tehda vař v starém pivě, pí to ráno i u večer. A potom ten večer nepí viece, a ráno ani jez, ani pí za chvíli.
Ku počiščení
Vezmeš pak potom kolovratce dvě čésti a bzového […]text doplněný editorem[7]v rukopise vynecháno místo na nepřepsané, resp. nesrozumitelné slovo třetí a ječného chleba se strdí pečeného jako toho obého, ztluciž to na prach, píž ten prach s starým pivem, vezma jeho se lžíci, potom sě potúlaj, dřiev než spat pójdeš, i sem, i tam, a v noci, když uslyšíš v břišě vrčenie, vstaň a potúlaj sě opět.
Proti bolesti hlavy
Vezmi anýz a fioly i s listem a ruoži a celidon i s kořenem, vařiž v uotctě neb u vině, smočiž tiem hlavu, prvé zmyje lúhem, a kořením tiem obkládaj a věž rúchú, to čiň po devět dní pořád.
Kdy škvořec v ucho vleze
Vezmi topeničku za tepla, přičiniž k uchu, bude liť škvořec, ihnedť vyleze, a když učiješ, zahraď ucho zezpod prstem.
Opět jinak
Vezmi rajské jablko, prokroj v něm dieru až do jader, tu, kdež jest od květu, přiložiž tu dieru na ucho, a když učiješ, že jest vylezl, otejmi.
Proti črvu pod uchem lékarstvie
Obnově bolest do krve dobřě, vezmi strdí a ječné múky, směsiž spuolu, obmažiž ranku, a vezma špangrýn a kotlového prachu, pakli nejmáš, ale z medenice ostruž, naspiž na ranku, a ihnedť umře, neboť sě vytočí na těsto, a ty jej sejmi.
Proti blchám lék
Vezmi kořen, ješto slove lupinus, a pelyněk a rútu, vařiž to u vodě, naspa soli, a tiem polévaj svuoj pokoj.
Proti múchám
Vezmi verbenu a mirru, vařiž u víně a omoče rúchu, zetřiž, kde chceš, a žádnáť tu nesede.
Proti zimnici kteréž kolivěk
Vezmi břěskvový list a vrbenu i s kořenem a bukvici i s kořenem, vařiž u víně a zeměžluč také vezmi, síry dvě čésti, ztluciž to