Opět jinak
Vezmi ředkev a zkrájej ji na kusy, vařiž v uoctě osole, ažť bude měká, ztluciž ji pak u varmuži, tú maž sě v lázni, najprv zetra sě solí dobřě, a octem tiem, v kterémž jest ředkev vařena, zmyje popařiž sě na svrchnici, a vynda z lázně, jměž túto mast: Vezmi oman, vařiž v uoctě, ažť bude měkek, pak ocěď, nechajž ustydnúti, vezma staré sádlo, rozškvařiž a vlí na vodu, a cožť bude svrchu, to zbeř. Vezmi pak rtut, ztluciž to vše spolu a tiem sě maž po tři dni, a budeš zdráv. Ale jměj obměkčenie v životě a počištěnie břicha, jakož jmáš napřěd psáno.
Proti nemoci, ješto slove vlk neb noli me tangerecizojazyčný text
Vezmi múdce nebo strój německé myši, což muožeš najvěčče, a to spále na prach, spiž jej na tu bolest ustavičně, i ráno, i večer. Ale svú rukú té bolest nedotýkaj.
Proti hlízám lék
Vezmi planý sléz s kořenem, dokudť nektve, zřěziž jej, vezmi pak tekúcí vodu, vařiž sléz, a když bude vřieti dobřě, vezmiž tolikéž miezky bzové a cibule tolikéž, toho trého rovně pod mieru. Pak vezma starého sádla, zřěziž je v kusy a namoč. A když namokne, učiň jeho tolikéž jako onoho dvého, točiž cibule a slézu, vložiž je k tomu koření, ať spuolu vře dobřě. Procediž to skrze rúchu v pušku.
K prsuom lék tento
Vezmi prachu lékořicového a také yzopového bez kořenie, rovněž pod mieru, vezmi pak strdí rovně, cožť sě zdá k tomu prachu, vložiž ji v třiepek, vstaviž jej na oheň, směsiž to spuolu, vezma pak to kořenie, zřěžiž je na kusy a obal je, ty kusy nebo grošě, v tu stred, jeziž zjitra.
Ku počiščení
Vezmi chvojkového kořenie, cožť sě zdá, zsušiž je, a když zsechne, ztluciž je na prach, vezma pak toho prachu, cožť sě zdá, buďto s lžíci, vezmi pak zázvorového toho