Němec, Igor: Rekonstrukce lexikálního vývoje

Němec, Igor. Rekonstrukce lexikálního vývoje. Praha, 1980.
<<<<<151152153154155156157158159>>>>>
Zobrazit ediční aparát Skrýt obsah

dokladů u synonyma nésti (totiž nésti práci o působení biskupa, úředníků apod., nésti úřad o papeži aj.). Viz příslušná hesla v StčS.

(6.114) Kritérium komponentové shody lexikálních jednotek téhož systému vícenásobných antonym má obdobné uplatnění (jako 6.113). Např. u stč. adjektiva najposlední je slabě doložen posunutý význam ‚nejméně významný, mající nejmenší hodnotu‘, přesto však ono adjektivum s tímto významem považujeme za nespornou lexikální jednotku stč. jazyka, protože řada bezpečných dokladů dokládá její významový protějšek ve formě antonyma najprvní (‚nejpřednější, nejdůležitější, nejhlavnější‘). Viz StčS 1977, s. 119. Opřít se o četnější doklady antonymního protějšku umožňuje zde komponentová shoda mezi sekundárními významy obou antonym, tj. shodný významový komponent koncového pořadí v hodnocení substancí (‚mající nejmenší/největší hodnotu‘).

(6.115) Kritérium komponentové shody lexikálních jednotek téže slovní čeledi vhodně doplňuje aplikaci kritérií předchozích (6.111–6.114), protože i v rámci slovní čeledi mají příslušné lexikální jednotky vedle diferenčních rysů slovnědruhových (i jiných gramaticky klasifikačních) také společné rysy identifikační (4.11), na jejichž základě jsou spojeny sítí opakovatelných paradigmatických vztahů. Jak taková síť umožňuje upřesnit sémantické komponenty jednotlivých lexikálních jednotek a při nedostatečné doloženosti je i rekonstruovat, to již bylo naznačeno na prohloubené analýze řady slov (občiniti 5.13, zpósobiti 5.241, levý 5.343 aj.). Připomeňme ještě pro úplnost, že také rekonstrukce primárního významu v polysémní struktuře slova se opírá o dobře doložené paralelní jednotky téže slovní čeledi; např. význam ‚v hojné míře napojit někoho něčím‘ u stč. slovesa opojiti (6.111) lze rekonstruovat mj. také s ohledem na odvozeniny opojiti sě (např. žádá [dobrá duše]… jeho krví [Kristovou] se opojiti a bez miery se naplniti PříbrZamP 151a), opojitedlný ‚vydatný‘ (opojitedlným z skály, jenž jest Kristus, tekúcím nápojem jsúc nasyceni ArchČ 3,204, r. 1417) aj. – Kromě toho síť paradigmatických vztahů, vybudovaná v rámci slovní čeledi mezi jejími lexikálními jednotkami na základě jejich společných formálních a významových komponentů, umožňuje rekonstruovat i nedostatečně doloženou formu lexikálních jednotek. Jako vhodný příklad můžeme uvést stč. sloveso obramiti ‚ochromit, učinit nevnímavým‘ s jeho paradigmatickými deriváty obraňený a obraňenie: dokud se nepřihlíželo k bezpečně doloženému substantivu obrama, jež označovalo ochromení sil a zastření smyslů, editoři stč. památek ony slovesné formace různě emendovali, nejčastěji ovšem do podoby obraniti, obraňený, obraňenie s významem ‚zranění, poranění‘; teprve komplexní pohled na celou slovní čeleď základu obram- s opakovatelnými významovými posuny u jejích jednotlivých polysémních slov (podobně

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 24 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).