z Březové, Vavřinec: [Kronika husitská]

Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. XIX A 50, 201r–277v. Editor Martínek, František. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[Generovaný obsah]

i královna s dvořany královskými často do jich obydlí pro potěšení navštěvovala a jich potřebám milosrdně s jinými bohatými pomáhala. Ale však řídko ke mšem svatým sou chodili, aniž vídáni jsou pod obojí způsobou přijímati posvátně, aniž vlastního s sebou měli kněze kromě jednoho latiníka, kterýžto jim v jich jazyku knížky četl. {Pod ovčí koží tajili se vlci hltaví.}marginální přípisek mladší rukou A tak pod koží ovčí tajili se vlci hltaví. Nebo když předpověděný Zikmund panoše a zeměnín najevo svůj blud oznámili sou a jeho neústupně bránili, i nalezeno jest, aby od pikhardův předpověděných v ten blud a kacířství s jinými byl sveden. A tak, když sou někteří pikhardi v Praze zemřeli a jiní strachem přestrašeni odešli, tak že oni nezvěděli, kam se děli, ovšem své bláznové semeno mezi Čechy zůstavivše, kterýmžto kacířstvem předpověděným i podnes jsouce nakvašeni, mnozí v Čechách trvají, kteréžto Bůh všemohoucí svou milostí rač spíše od našich prahův vykořeniti etc.cizojazyčný text

O velikých škodách, které sou činili Táboři panu z Rožmberka.

Itemcizojazyčný text téhož léta, totiž 1420., když sou Táborští z Prahy vyšli 22. dne měsíce srpna a nezčítedlné škody na časném i duchovním statku zvláště na domu Rožmberského učinivše, Pražští tehdaž jako zbaveni pomoci cizí, sami s svými žoldnéři.

Pražané Vyšehrad obehnali.

Itemcizojazyčný text téhož léta v neděli po Povýšení svatého kříže, jenž byl 15. den měsíce září, hrad Vyšehradský obehnali sou, položivše se s svými stany a búdami okolo svatého Pankrácí, nedadouc vézti žádné špíže na Vyšehrad, a svobodnou učinivše sobě silnici do Pražského města. A to místo ohradivše, bezpečně spali, z druhé strany totiž města dva praky za kůrem Panny Marie na Botíči zdvihše, kteréžto však mistrný puškař, stříleje z děl z kaply okrouhlé svaté Markéty na Botíč, zkazil jest. Ale z pušky veliké, kterouž v kostelíku Zeleném, prolomivše zed, byli položili, veliké škody Vyšehradským činili sou. Pak po pana Hynka Krušinu a po pana Bočka Viktorína a po Táborské listy poslali, aby jim ku pomoci k dobývání hradův přijeli. I stalo se jest, že předpovědění pan Krušina s bratrem a s panem Viktorínem Bočkem, s Orebitskými do Prahy přijeti nemeškali, ale Táborští nepřijeli sou.

Itemcizojazyčný text téhož léta Pražští Vyšehrad obehnali. {Dítě, kteréž z zastřelené matky vypadlo, pokřtěno.}marginální přípisek mladší rukou V pátek před svatým Václavem s hradu Pražského z pušky veliké jednoho muže a pět žen jedním střelením na ryňku staroměstském sou zabili, a jedna byla těhotná. Jejížto dítě z materníka vyvalený bylo živo a pokřtěno jest.

Kteréhožto pana Hynka Krušinu Pražané sobě za hajtmana zvolili sou. Kterýžto se panem Bočkem a svými služebníky

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2024, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2024, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2024, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 18 lety, 1 měsícem a 27 dny; verze dat: 1.1.26
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).