vně před městem v sudech spálili jsou, ano na to Němci hleděli, jediného mnicha, kterýž slíbil lidu věrnému pod obojí způsobou rozdávati, zachovavše.
O tajném korunování krále Zikmunda na hradě Pražském a o vzdělání nových rytířův některých.
Itemcizojazyčný text dne 28. měsíce července, totiž v neděli po svatém Jakubě, v hodinu jako 12., král Zikmund na hradě Pražském ne v přítomnosti všech pánův šlechticův ani kmetův, konšelův pražských za krále korunován jest a zdělal jest tu mnohé rytíře nové. {Malovaní rytíři.}marginální přípisek mladší rukou Žádného ovšem skutku rytířského prvé pro obecní dobré neokázali jsou. A tak od lidu obecného ne praví rytíři, ale malovaní nazváni jsou.
O pobrání klenotův a pokladův z hradu Pražského skrze krále Zikmunda, kterýž slíbil lepší zdělati a pak nic toho neučinil.
{Císař kazil obrazy.}marginální přípisek mladší rukou Téhož léta a téhož dne scestného korunování krále Zikmunda, téhož dne pobral klenoty kostela Pražského, u svatého Jiří hlavy, ruce, monstrancí a jiné na zlatě, na stříbře klenoty, kázal je ztlouci a rozdávati žoldnéřům a slíbil, že chce lepší zdělati, když by Bůh dal království pokoj a potěšení. (Kterejž pak jest hřích těžší, těch li, kteří dřevěnné, čili těch, kteří stříbrné a zlaté obrazy rušili sou?) {Tato slova}meziřádkový přípisek mladší rukou {in parentesi}cizojazyčný marginální přípisek mladší rukou {nejsou autora této knihy.}meziřádkový přípisek mladší rukou
O odjetí vojska králova z pole, a kterak sou jemu mrzce láli.
Itemcizojazyčný text dne 30. měsíce července, třetí den po korunování takového všecko vojsko spálivše boudy s pole ztrhlo jest. Králi Zikmundovi jakožto kacířskému příteli a zklamavateli mrzce láli sou.
O Pražanech, kteřížto udatně hrádky a tvrze blízké blízko sebe bořili sou a sobě podmaňovali. A král se k Hoře navrátil k svým Němcům.
Itemcizojazyčný text po rozjetí všeho vojska královského z polí Pražané, jsouc zproštěni od milého Boha svých nepřátel, beze všeho strachu hrádky blízké města obháněli jsou a protivné sobě, aby s nimi drželi, připuzovali sou. Kořistí také od krav, od sviní a od jiných věcí bez překážky do města hnali a vezli sou. Ale král hrady Pražské a Vyšehradský osadil k bránění, až vyhnal odtud ženy, které sou byly z Prahy vyběhly a utekly a též měly naději, že tu zachovány budou a k svým statkům a domům že se se ctí navrátí. Sám k Hoře odjel jest, a tu prodlení čině, mnoho činil pánům sjezdy k obránění ve všech Království českého krajinách, v zemi pokoj, lamfríd slove, řídil a spůsoboval.
O dvanácti artikulích, jimiž se Pražané s Táborskými zavázali, aby je drželi mezi sebou.
Itemcizojazyčný text jednoho dne měsíce srpna Táborští kněží s jich hajtmany 12 dole psaných artikulův obci Pražské podali sou, žádajíce, aby předpověděná obec k nim povolila, ruku držela