z Březové, Vavřinec: [Kronika husitská]

Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. XIX A 50, 201r–277v. Editor Martínek, František. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[Generovaný obsah]

pevnému, přitrhli a jednoho toliko dne vrch hory, jenž sloula Hřeben, násilím osedli sou a opanovali. Druhého dne věži jednu s mostem obdrželi. To vida Bohuslav Švamberk, pán toho hradu, že nemůže odolati, boje se a vida, že jestli mocí Táborští hradu dobudou a naň vejdou, tehda žádným obyčejem jemu ani jeho živu býti nedopustí, protož prosil jest, aby bylo posláno po pana Petra Zmrzlíka, někdy mincmajstra, kterýžto tehdaž hradu Kladruby, kteréhož dobyl, vládl, že jemu chce a ne jinému hradu postoupiti a v ruce jeho samého sám se i s svými dáti. I stalo se jest tak, když pan Petr přijel, i hradu Švamberk jemu postoupil a s svými služebníky v vězení též panu Petrovi slíbil. Kterýžto pan Petr nesnadně to na Táborských obdržal, aby v životě živi zůstali. A propustivše služebníky pod rukojemstvím, pana Bohuslava na hradě pod stráží zůstavili.

O poražení některých Táborských na Přelouči od pana Jana Městeckého s jeho etc.cizojazyčný text

Téhož času ve dnech měsíce ledna mincmajstr pan Jan Městecký s Horskými a s jinými městy a zemany na Přelouči na některé Táborské tu tehdaž obývající přitáhli sou, a zbivše mnohé, 125 jich jali, s Valentýnem knězem do Hory přivedli, ač který z nich na cestě pro své ranění jíti nemohl, jeho na cestě dobijíc zůstavili.

O poražení Táborských na Chotěboři od tuto jmenovaných a o spálení kněze Hromádky s jinými dvěma.

Itemcizojazyčný text téhož léta ut supracizojazyčný text měsíce ledna Hromádka z Jistebnice shromáždiv množství sedlákův z roty Táborských, Chotěboř, ohrazené městečko, dobyl a až do konce zkazil a zloupil. A když nějaký díl jich vyjel na pícování, aby mohli městečko špihovati, mincmejstr horský a pan Flaška a pan Jan Městecký, pan Půta z Častolovic s Horskými a s jinými městy a s panošemi na Hromnice k Chotěboři přitáhli. {Kněz Hromada sám třetí upálen.}marginální přípisek mladší rukou; * Kněz: K. A že měštanům chotěbořským Táborští škodu učinili, proto že s nimi brániti nechtěli, to vidouce Táborští, že sami odolati nemohou, dali sou se na milost pánům je dobývajícím. Ale Horští žádostiví krve více nežli na tisíc se třma kněžími jich zbili sou. Ale Hromada se dvěma kněžíma veden jest do Chrudimě a na prostřed rynku sou spáleni.

O ukrutnosti Táborských proti těm, kteříž v ornátích sloužili.

Itemcizojazyčný text téhož léta v pondělí po svaté Nětyši v městě Soběslavi pána z Rožmberka zjevně od Táborských jest provoláno, že kteréhožkoli

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2024, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2024, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2024, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 18 lety, 1 měsícem a 27 dny; verze dat: 1.1.26
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).