O pomoci, kterouž jsou učinili Pražané Táborským, kterýmž sou královští hradu Pražského překážku činili, aby nemohli přijíti do Prahy.
{Kněz Ambrož z Králové Hradce.}marginální přípisek mladší rukou; * Kněz: K. Itemcizojazyčný text téhož léta v sobotu po Všech svatých, to jest 4. měsíce listopadu, hodinu jakožto 21., k nabádání kněží některých, zvlášť kněze Ambrože z Hradce Králové, u veliké zvony po vší Praze zvonili, aby se lid zběhl ku pomoci těm, kteřížto z Tábora do Prahy mínili přibyti. I měli od pánův českých překážku na cestě, také úředníky královské, kteří sou na ně zálohy byli učinili. {Pan Mikuláš z Husi, hejtman Táborský.}marginální přípisek mladší rukou; * Pan: P. Protož když se množství lidu oděného a s braní se sebrali z měst Pražských, ten lid Mikuláš z Husi vedl jest na most, an na ně z hradu Pražského, z dvoru arcibiskupova a z domu vývody saského z děl stříleli, aby na Malou Stranu přijíti bránili. Obec pak Pražská mocí bránu podlé Saského domu vybojovali sou, však vešli sou do města Malostranského s škodou svých a královští v boj vešli sou s zahubením s obou stranou některých. Královští pak Pražským nemohše odolati, a večer přišel, na hrad Pražský s domu arcibiskupova, vývody saského, z kláštera svatého Tůmy a z jiných hospod utekli jsou, koní, odění i statku hojnost tu nechavše, kteréžto obec Pražská, uvázavše se v to, vše do Starého Města odnesli sou. {Královna Žofka.}marginální přípisek mladší rukou A tak jako celou noc u veliké zvony k šturmu jest zvoněno, tak že královna Žofka s panem Oldřichem z Rožmberka s strachem o půlnoci s hradu Pražského utekli sou. Sotvy královský hrad zachovali, že sou ho Pražští nedosáhli. Pak jako při čtvrté hodině noci, když málo Pražských zůstalo na Malé Straně, královští s hradu zběhše, rathauz vybivše, poklady a knihy obecné odtud pobravše, ohněm sou spálili i s domky okolo příležícími.
O boji mezi Pražany a zkažení dvoru arcibiskupova.
Nazajtří, v neděli po Všech svatých, dne 5. měsíce listopadu, po obědích obec Starého Města i Nového rukou brannou na Malou Stranu vešli sou a s královskými boj vedše, s obou stranou někteří zbiti sou. Královští pak školu svatého Mikuláše a jiné pod hradem domy zapálivše a některé měštany malostranské, kteří sou přáli přijímajícím pod obojí způsobou, zjímavše, na hrad Pražský utekli jsou.
O vítězství Táborských hajtmanův proti královským, kteříž jim nechtěli dopustili, aby Pražanům na pomoc přišli.
{Pan Břeněk z Švihova, Chval z Řepic.}marginální přípisek mladší rukou; * Pan: P. Potom na svatého Linharta Táborských jako čtyry tisíce, jichžto starší tehdaž byli starší pan Břeněk z Švihova, Chval z Řepic a Kuneš, jeho bratr, v boj vešli jsou od Knína míli s královskými, se panem Petrem Ptáčkem, s Janem Svídnickým, s Koldici, syny Michalovými, s Václavem Donínským. A když sou Táborští některé lehké osoby z královských zbili, ihned sou ty pány od sebe odehnali a do Prahy přišli a od Pražan sou přijati a přivítáni.
O příměří pokoje mezi královnou českou Žofkou a obcí Pražskou pod pokutou padesáti tisícův.
Itemcizojazyčný text na svatého Brikcí příměří pokoje mezi královou a panem Čeňkem