Albrant, mistr: Lekařstvie konska jistě a dokonále zkušena…

Plzeň: Pekk, Jan, 1527. Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. Archiv Knihopisu 49 f (fotokopie), A1r–C4v. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

<<<<<B3rB3vB4rB4vC1rC1vC2rC2vC3r>>10>>
Skrýt ediční aparát Skrýt obsah

[C1r]číslo strany rukopisužiní nechají v koni, až sama vypádne, když projí kuoží hojeci, v ta doby jest kuoň mdel[r]mdel] mdlel, máš mu hověti. Take po žiní uvlečeni když zsekáš, vezmi psi lejno a vrbový květ, smiešej to v hromadu, maž tím, ve třech dnech spadneť. Opět jinak: Když koni ledvi shnec, vezmi jalovec a lipček kořen, stluc to v hromadu dobře, potom vezmi starý loj a másla nepřepouštěného, stluc opět s prvni a potom vař spolu a sceď i maž koni tu, kde schne, buď i v luonu, všudy. Potom, když bude po témdni, vezmi ovesnou slámu, vař jí dobře u vodě, potom tři kuoň tou slámou omačeje. A když vytřeš tu slámu všecku, opět vezmi jinou, a čiň tak dlouho, až bude zdráv. Po temdni projížděj jej po málu. A take když namažeš kuoň, teplou cihlou muožeš jej hladiti, ať mast do něho vejde. Svědom sem toho, že se veliky kuoň hojil tři léta, chtě o tom pokusiti, abych věděl, co take praviti. Ale kterak jehla má připravena býti, když žíni vlekou. Takto muož dáti jehlu tenkou širokou a uši v ní aby byly široke. Pak kuoži prořež z obu stran, pokud se zda, a těmi dierami provlec žiní jehlou. Take sadlo slepičí jest dobré na žíni klásti, lepšie nežli psí žině, nic jiného nečiní, než ránu obnovuje, aby dobře vyhnojil mrt.

Jinak kdyby koni plece schlo

Vezmi kolomast novou, ktera zhuory z Němec pocházi, zhřeje ji, namaž koňovi plece a sprudíš mu všecky srsti a zprejští se mu kuože, a nebude li po jednou, i zmáž mu podruhé, až mu se vdy zprejští. Potom vezmi volej bobkový, směš to v hromadu na uhlí, i bude z toho jako mast, mažiž tou mastí, a budeť zdráv. Též muožeš učiniti i psu, kdyby mu noha schla.

Proti všiem prchom nebo chrástam

Vezmi siru živou a mastix a ocet a volej dřevěnný, směš to spolu, masť tím koni hlavu aneb jiný oud.

Když koni zajem vyskočí

Vybéř pruoduch anebo udělaj mu zduolu a vymej mu svrchu octem. Potom ukroj kuoru z chléba svrchi nebo zpodni, kterouž chceš, usuš jí dobře na uhlé, potom vezmi kamenec bilý, spal jej, a nehašene vápno a malo soli, vespiž svrchu na ten chléb a zavěž tuze suknem na tu svrchni ránu, to čiň, pokud by se zdálo, dvakrat nebo třikrat. Potom vezmi česenku a medu, spražiž v uoleji lněném dobře, a přilož jemu tež na chléb jednou nebo dvákrat, pokudž by rozuměl. Potom, kdyby maso červené jemu rostlo, opět přilož kamencem bielým.

X
rmdel] mdlel
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 6 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).