Rösslin, Eucharius: Těhotných žen a porodných bab ruoženná zahrádka

Olomouc: Milichthaler, Bedřich, 1588. Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. 54 S 841, A1r–K5v. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

Vznik edice byl podpořen projektem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy č. LM2015081 Výzkumná infrastruktura pro diachronní bohemistiku (RIDICS, http://vokabular.ujc.cas.cz) v rámci Projektu velkých infrastruktur pro VaVaI.

[H5r]číslo strany rukopisu

Itemcizojazyčný text, vař ruožové listí v vodě, v tom dítě mej.

Itemcizojazyčný text, vezmi dva díly mízky svalníkové, širokého jitrocele i beraního jazyka mízky, jedné každé částku, v těchto mízkách hlínu spálenú z kamen[dz]kamen] kámen rozdělaj, učiň z toho flastr, kterýž dítěti na život klaď.

O tvrdosti života neb zacpání střev

Přihodilo-li by se dítěti, že by v životě zatvrdlo a stolice míti nemohlo, tehdy máš udělati mu čípek z medu natvrdo vařeného, tak tlustý jako pisk u péra a na puol prstu zdélí, vomoč jej v oleji a pěkně znenáhla v zadček mu jej vstrč. Neb učiň mu čípek z kořene manholtového neb kořene kosatcového v způsobu, míře i velikosti prvního.

[H5v]číslo strany rukopisu

Itemcizojazyčný text, daj mu jako hrachové zrno medu snísti a bavlnou v oleji smočenou bříška povlovně mu potíraj. Aneb vlož mu na břicho vlnu v hovězí žluči vomočenou.

Itemcizojazyčný text, daj chůvě lékařství obměkčující a potom nazajtří má dítě přikájeti. Aneb vezmi půl kventíku myších hoven[ea]hoven] howeň, ztluc je s tukem kozlových ledvin, učiň z toho čípky, týmž rovně způsobem jako první.

Itemcizojazyčný text, vezmi listí slízového, nízkého i vysokého, faenum Graecumcizojazyčný text, a lněného semene, každého plnou hrst, též 4 loty kořene[eb]kořene] koṙeny vysokého slízu a 10 fíkův, vař to vše spolu u vodě dobře, potom ztluc, ať jest jako kaše, vlož do toho 4 loty másla, 4 loty slepičího sádla, třetí díl kventíka šafránu, udělaj z toho flastr, roztáhni na sukno, stlouští pisku pérového, polož jej dítěti na břicho teplý ve dne i v noci. Pakli by mu to stolice nepřineslo, tehdy mu toto níže lékařství na [H6r]číslo strany rukopisuživot polož. Vezmi kventík aloe, bílé kejchavky, černého koření, jednoho každého čtvrt kventíku, ztluc to vše spolu, potom vezmi 4 lžíce plné mízky chebdové aneb tolik volové žluči, směs to dobře spolu, v tom vlnu smačuj, dítěti na pupek jeho dlaní zšíří jí přikládej. Aneb vezmi mízky chebdové a prachu mlejnského, učiň z toho kaši na nějaké pánvi, roztáhni ji na sukně pérového pisku stlouští, polož jej dítěti na pupček dlaní zšíří vlažný, však ať mu na žaludku neleží. Uvař mu také dvě plné hrsti ruože v pytlíčku čtyř prstův zšíří s málo voctem, vyždmi ten pytlík dobře a dítěti na žaludek jej přilož. Aneb vezmi másla, vlož je do vořechové škořepiny, uvař dítěti na pupek, máš mu také všeho života máslem dobře pomazati.

O dně neb křeči

X
dzkamen] kámen
eahoven] howeň
ebkořene] koṙeny
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 26 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).