z Březové, Vavřinec: [Kronika husitská]

Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. XIX A 50, 201r–277v. Editor Martínek, František. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[Generovaný obsah]

poněvadž bradatí, nepostříhaní, v rouše vlastním mše svaté sloužili.

{2.}marginální přípisek mladší rukou Druhé, že kněží táborští všecky kostelní klenoty a ozdoby slíbili zrušiti a zkaziti, spáliti, aby bylo k jich zachování jim protivným chtěj neb nechtěj náchylni byli, protož satanovo pokolení jich obyčeje chváléce, viatiky, mšály, zpievací knihy a kostelní knihy spolu s kalichy a monstrancími, násilně z kostelův neb z domův kněžských berouce, sekali neb pálili a za laciné peníze, co stálo za 6 neb 8 kop grošův, to za 20 grošův dávali. Ale kalichy a monstrancí s jinými stříbrnými kostelními klenoty ztlúkané lot po 5 groších zlatníkům prodávali. Kosti svatých z monstrancí a z oltářův vybírajíce, mrzce do koutův i jinam metali sou.

{3.}marginální přípisek mladší rukou Itemcizojazyčný text z těch zatvrzeností svatá roucha k službě Boží oddaná brali sou, z kazulí kabáty dělali sou a z korporálův a z košilí nebo mrzutější jiné roucho jako rúšce k velikému pohoršení kázali sou dělati. A tak chlapi pod kytlemi měli roucho královský, v němžto ani jich otcové nezasloužili choditi.

{4.}marginální přípisek mladší rukou Itemcizojazyčný text předpovědění kněží nevracovali se do kostelův a na oltáři posvěceném svátost těla Božího a krve Boží posvěcovati, pravíce, že ne Boží, ale ďábelské jsou a modlářství kostelové nebo oltářové, poněvadž ne darmo pro Bůh, ale pro mamonu nepravosti a ne k Boží cti, ale necti a ve jméno některého svatého svatokupecky sou posvěceni. A protož hodné jest, aby byli pozbořeni. Kostely, kdež sou mohli, bořili sou a pálili, jináč jakýmžkoli obyčejem poškvrňovali, oltáře nadané podvracovali, jich rohy ztloukli neb jináč zpotvořili a tak k službě Boží neužitečné učinili.

{5.}marginální přípisek mladší rukou Itemcizojazyčný text kláštery mnichovské kázali býti peleše lotrovské a proti zákonu Kristovu zle založeny, poněvadž Bůh rozkázal svým učedlníkům, skrze ně všem kněžím, aby se nezavírali, ale šli po všem světě, kážíce a křtíce ve jméno Otce i Syna i Ducha svatého. A protož všecky kláštery, buďto nadané nebo žebravé, pravili, že od věrných mají z kořene vyvráceny býti, aby mniši a bratří šli po všem světě, kážíce čtení. [Z]text doplněný editorem kteréhožto všetečného učení klášterové jednoho roku a času a málo dále zbořili sou, jichžto jména dole psaná pořád stojí.

Klášterové nadaných mnichů tito sou byli: {Tyto kláštery Táboři zbořili.}marginální přípisek mladší rukou Kartouzy v Praze, na Strahově, na Břevňově, u nohy mostu Matky Boží, Zderaz, svatého Ambrože, Zbraslav, Koruna,

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 5 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).