Němec, Igor: Rekonstrukce lexikálního vývoje

Němec, Igor. Rekonstrukce lexikálního vývoje. Praha, 1980.
<<<<<93949596979899100101>>>>>
Zobrazit ediční aparát Skrýt obsah

učiniti tomu zboží zlého, občiním jako nepřétel ArchČ 8,156 (1475). Novější čeština již taková slovesa nezná (neuvádí je ani slovník Jungmannův, ani známější slovníky českých a moravských nářečí). Do citovaných kontextů by se sice hodilo nč. sloveso učiniti, ale kontextová zaměnitelnost zkoumaného slova slovem jiným není sama o sobě spolehlivou oporou pro výklad lexikálního významu.

(5.12) Vztah obou doložených minimálních kontextů občiniti bičík z provázkóv a občiniti co [škody někomu] je sémanticky natolik vzdálený, že nemůžeme usuzovat na dva doklady téhož významu, nýbrž na polysémii. Obě jednotky této polysémie mají společné to, že vyjadřují děj složený z řady úkonů (vytvoření bičíku upevňováním provázků, napáchání řady škod), ale výsledkem onoho děje v prvním případě je konkrétní jednotlivina (předmět), kdežto v druhém – abstraktní množství (řada dějů). Takový mezivýznamový vztah je ovšem běžný v rámci stč. polysémních struktur, jak ukazuje studium sémantických opozicí (4.123), srov. např. stvořiti tělo : stvořiti divy.

(5.13) Společný rys složenosti děje z dílčích úkonů je vlastní obecnějšímu významu nadřazených lexikálních systémů tohoto slovesa (2.4) – slovní čeledi se základem ‑čini- a slovotvorných typů s předponou ob‑. Sloveso činiti od původu označovalo manipulaci rukama, zvl. činnost přikládání a připojování něčeho k něčemu, a předmětová perfektiva s předponou ob- vyjadřovala děj, jehož výsledek je místně rozložen na nějaký okruh. Tím obojím je dáno vodítko k objektivnějšímu vymezení významů tohoto slovesa, totiž jeho obecnější slovotvorný význam (4.2): lexikální jednotka občiniti v kontextu občinivši bičík [z provázkóv] zjevně patří k slovotvornému typu obraziti peniez (ComestC 256b) se slovotvorným významem „vytvořiti nějaký předmět vykonáním děje v kruhu“; jako peníz vzniká ražením ve tvaru kruhu, tak i bičík se z provázků vytvářel jejich kruhovitým připojením, tj. připevněním kolem dokola dřevěné násady nebo obvázáním (omotáním) pramene několika provázků na jednom konci; v každém případě šlo o vznik předmětu manipulací kolem dokola něčeho (srov. 5.15), jak ukazuje i srovnání se slovem téže čeledi náčinek ‚obklad‘ (zatímco náčinek pojmenovává věc vytvořenou přiložením něčeho na povrch těla, sloveso občiniti označovalo vytvoření věci přiložením a připojením kolem dokola nějakého předmětu). Proti tomu lexikální jednotka občiniti v kontextu občiniti co [škody kde] patří k slovotvornému typu o(b)kopati jámu okolo čeho (WaldPost 95b) se slovotvorným významem „učinit něco kolem dokola nějakého místního

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 21 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).