[Gesta Romanorum]

Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. III E 48, 148 f. Editor Hanzová, Barbora. Ediční poznámka

Edice vznikla v rámci řešení projektu GA ČR č. P406/10/1140 Výzkum historické češtiny (na základě nových materiálových bází).

[Generovaný obsah]

Prvé, své zlé zpomínaje mysli, kde jest byl. Druhé, súd boží znamenaje, kde bude. Třetí, s dobrým svrchního života zdychaje, pláče a patře, kde není. Čtvrté, z zlým budúcého života slyše, znamenaje, kde již jest.“ Kdyby člověk srozuměl přirození, zkrúšení by nalezl.

Výpis člověka

Hubený člověk si, hleď počátku svého, prostředku a skonání. A tak nalezneš, že pln si zlostí a bídy a psoty, jakož dí Job: „Člověk narodiv se z ženy“ etc.cizojazyčný text Ač hledíš počátku, uzříš se chuda a nedostatečna; když prostředního, nalezneš se bídného a smutného neb truchlého; a když konec, v zemi tě přijatého. A protož se čte, že některaký král hledal všech otázek. A jednomu mistrovi prvá otázka byla: „Co jest člověk?“ Druhá otázka byla: „Komu podoben jest člověk?“ Třetí, kde jest člověk?“ Čtvrtá: „S kterými tovařiši jest člověk?“

Tedy odpovědě mistr ku první otázce, totižto co jest člověk: „Rukotržný smrti, hospodář miesta, počestně jda.“ Rukotržný smrti řečeno jest, nebo smrti ujíti nemóž, nebo smrt všecko úsilé jeho i dni popadá. A podlé toho, jakž jest zaslúžil, bude mieti odplatu nebo pokuty. Také člověk hospodář jest miesta, nebo brzo k zapomenutí dán bude. Opět počestný jda, nebo spě nebo bdě, neb jeda nebo co čině jiného, vždycky k smrti táhne. A protož máme opatřiti okrmy, skrze cestu z účinkóv milosrdných.

Druhá otázka jeho jest: „K komu podoben jest člověk?“ Odpovie mistr: „Ledu, kterýž skrze horko brzo rozpustí se. Také člověk, z země a z živlóv stvořený, skrze horkost nemoci brzo se rozpustí a porušen bude.“

Třetí otázaní: „Kde jest člověk?“ […]text doplněný editorem[129]chybějící text Odpoví mistr: „[S]text doplněný editorem sedmi tovařiši, kteříž jeho ustavičně hněvají, totižto hlad, žíznivost, horko, zima, pečlivost, nemoc a smrt.“ A protož tvá duše proti diáblu, proti světu a proti tělu, kteráž pokušení sú rozličná; a protož k rozličným věcem připraviti se má duše, aby jim odolala. Tělo nás pokúší skrze smilstvo vóle, svět skrze zboží marnosti, diábel skrze pejchu mrzkosti. A protož když tebe tělo pokúší, tento přilož lék: Měj na paměti, že tělo, kteréž tě zbuzuje k hříchu, obrátí se v popel dne i času nevědomého, a duše tvá pro jeho opuštění v muku věčnú vržena bude. A protož se píše v knihách Múdrosti: „Uhašeno jest spěšně srdce naše.“ A zajisté ižádný bude mieti pamět účinkóv našich ani skutkóv. Druhé, ač svět pokúší nás skrze marnost, přilož tento lék: Znamenaj pilně

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2024, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2024, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2024, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 10 měsíci a 2 dny; verze dat: 1.1.25
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).