[Životy svatých otců (poustevníků)]

Národní knihovna České republiky (Praha, Česko), sign. XVII D 36, 1r–208v. Editoři Stluka, Martin, Svobodová, Andrea. Ediční poznámka

[Generovaný obsah]

tomu pánu svému. A že nižádného domněnie nemějieše, bychově chtěla utéci, neb něterdy za mesiec nevědieše mne pán na púšti, jako věrného sluhy nic nestřěžieše.

Tehdy po dlúhé chvíli, když tak sediech, jediné nebe a zemi vidiech i počěch tak mlčě mysliti a rozpomínajě sě na mnohé mnichové přiebytky, a najviece na mého otčíka duchovnieho, jenž mě jest byl učil i choval i ztratil. A tak mysle i uzřěch veliké stádo mravencuov, ani sě tisknú úzkú cěstú. Tu by uzřěl věčšie břěmena nesúce, nežli sami sú. A jedni nosiechu býlové sieme a druzí prsť ven nosiechu z jěskyňky. A ot vody sě hradiece a k zimě sě chystajíce, aby země namoknúci nachystaných sěmen nezrostila a nezkazila. A když který zahynieše, s žalostí jej přinesiechu. Ješto jest ze všeho najdivnějšie v takém množství, ti, jenžto ven diechu, i ustupováchu těm, jenž břěmena nesiechu, do jámy jdúce. A kterýž z nich pod břěmenem padnieše, tomu tito prázdní vstáti pomáháchu. Ten jistý den pěkné mi pozorovánie učinili. A protož vzpomanuch na slova Šalomúnova, jenž nás učí příkladem mravencovým, abychom svú léní mysl vzbudili, i počěch sobě stýskati v své robotě a přiebytka mnichového žádati. A těch mravencuov tbavě příklada žádati. Kdežto vše v hromadě spolu mají, což shromazdie. A když sě vrátich do své pelešě, i potka mě žena má i počě mne tázati, proč bych byl tak smuten. I uslyšě příhodu, že chci utéci.

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 7 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).