Pulkava z Radenína, Přibík: [Kronika králů českých]

Knihovna Biskupství litoměřického (Litoměřice, Česko), sign. B I F 54, f. 1r–124v. Editor Timofejev, Dmitrij. Ediční poznámka

Při vzniku edice byla použita data a nástroje, které poskytuje Vokabulář webový (<https://vokabular.ujc.cas.cz>) v rámci výzkumné infrastruktury LINDAT/CLARIAH-CZ (<https://lindat.cz>) podporované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (projekt č. LM2018101).

[Generovaný obsah]

na tvrdé hrady. S tiem pak jel dále i dobyl jiných měst a hradóv i pobral v nich kořysti veliké. A také některá města a hrady tvrší, všecko z kořen zkazil. Potom přijel k veliké řece, jiežto jměno jest Rab, na niež Stefan král uheřský most byl učinil dřevěný. A když mnoho Uhróv bojovati chtiec potřechu sě vhromadu s Čechy, Čechové inhned mnoho jich měchu smrtedlně a druzí běžiece v řece sě ztopiechu. To když král Stefan uzřel, inhned most zkazil a sám na běh sě oddal, jenž druzí s ony strany jsúc čakáchu, co by sě mělo státi. Tehda pak Otakar v zem z svými, nevěda co by měl učiniti, do svého města Viedně sě vrátil vítězstvie obdržav.

{Čech byl volen ciesařem}textový orientátor

Téhož léta toho měsíce srpna poslán jest kolínský arcibiskup s některými kniežaty s volenci ciesařskými a s mnohými pány z německých zemí do Čech k Otakarovi i prosili jeho, aby ciesařstvie přijal, nebo jednostajný a sjednáním povoleným volen jest byl říským ode všech.

{Zlá rada}textový orientátor

Jěžto král mile přijem a ctně uctiv radil sě s jedniem pánem Ondřejem jménem z Říčan, jenž komorník bieše královstvie i s jinými mnohými pány, kteřížto lstivý a škaředý úmysl sobě umyslivše, točíš aby on mocen jim nebyl, vzradili jsú jeho jako lestné rádce, ježto král zasě pustil rozličnými dary uctěni jsúce. A král nechtě toho učiniti, kteřížto odpuštěnie vzemše k druhým jiným volencóm jsú sě vrátili. Pravie to tak a jest tomu věřiti, že té nešlechtné rady od svých pánóv poživ želeje toho potom srdečně svých dnóv s tohoto světa ukrátil. Téhož léta král Otakar veliké vojsko shromáždiv vtrhl do Bavor, spáliil a poplenil veliký diel jich, takže na jednom hradě mnoho lidí zhořalo.

{Svatá Hedvika zdvihána}textový orientátor

Léto Božie tisíc dvě stě sedmdesát a dvě svatá Hedvika vévodina polská v Třebnicích zdvihána jest. Toho léta Rudolfus hrabie z Habspurka římským jest volen.

Léto Božie tisíc dvě stě sedmdesát a tři král Přemysl z svým vojskem v ty strany, ješto Moravy

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 24 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).