Pulkava z Radenína, Přibík: [Kronika králů českých]

Knihovna Biskupství litoměřického (Litoměřice, Česko), sign. B I F 54, f. 1r–124v. Editor Timofejev, Dmitrij. Ediční poznámka

Při vzniku edice byla použita data a nástroje, které poskytuje Vokabulář webový (<https://vokabular.ujc.cas.cz>) v rámci výzkumné infrastruktury LINDAT/CLARIAH-CZ (<https://lindat.cz>) podporované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (projekt č. LM2018101).

[Generovaný obsah]

korúhev neměla jest. Mnoho také jiných divóv skrze svatého Václava i jiné svaté dědice české v tom boji vidieno jest.

Léto Božie tisíc dvě stě šedesát a jedno toho měsíce dubna Přemysl s uheřským králem sjednal sě pod jedenácti tisíci hřiven pokuty. Téhož léta toho měsíce listopada pojal Kunhuntu Přemysl dceru Hostislavovu vévody bulgařského, vnukyni uheřského krále Bély. A na tom hradě, jenž Posen slove, s ní svatbu měl. S tú jistú měl jest dvě dcery a tři syny, z nichžto dva zmládi umřela a třětí Václav na jeho miesto byl vstúpil na králevstvie.

{Král Přemysl koronován i jeho žena}textový orientátor

Potom pak kněz Viernieř arcibiskup mohučský toho měsíce ledna den Božieho narozenie na úsvitě zavřev kniežata i pány německá, polská, rakúská i jiná k tomu v kostele u pražském pro tieskeň lidskú Přemysla i jeho ženu na královstvie koronoval a jich pomazal a tu obojím jménem nazván jest jako i dřéve, jenž tú obú jménú užíval: Otakár i Přemysl. Byli na tom koronovánie praský, olomúcský, pasovský a dva z Prus biskupové, markrabí bramburský, vévoda polský, mnozí hrábí, páni i šlechtici, jimžto na tom poli, jějž Letní slove, obé dva dni veliké hody učinil. Třetí den arcibiskup s jinými rozličnými dary jsúc darovaný vrátili sě domóv.

{Mrskáči chodili}textový orientátor

Toho léta kacíš mrzkači biechu vznikli, ješto zakrýváchu hlavu jako zákonníci a do pása sě obnažiec biči z uzlíky velmi sě mrzkáchu. Někteří chodiechu u procesiech po dvú řádem a kázanie i klekánie u pokory velmi divné činiechu podlé jazykóv svých spievajíce. Ti jistí také zamyslili biechu bludy, že mezi sebú i zpoviedachu sě i rozhřiešováchu vraždy i jiných hřiechóv kajícím úvod dáváchu, pokánie zevné i tajné lidem zkazováchu, by ten blud trval byl, ale žákovstvo za nic nestálo, neb by zhlazeno bylo. Mnozí praviechu, že ten jistý stav jich i na nebi velmi dušem platen byl a prospěšný, ty skutkové jich i u pekle i na nebi i také jim po smrti. Ten blud najprvé biskup nurmbeřský pochytil jest a jeho dobrý diel zkazil, nebo mnozí páni a slovútní lidé

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 24 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).