Pulkava z Radenína, Přibík: [Kronika králů českých]

Knihovna Biskupství litoměřického (Litoměřice, Česko), sign. B I F 54, f. 1r–124v. Editor Timofejev, Dmitrij. Ediční poznámka

Při vzniku edice byla použita data a nástroje, které poskytuje Vokabulář webový (<https://vokabular.ujc.cas.cz>) v rámci výzkumné infrastruktury LINDAT/CLARIAH-CZ (<https://lindat.cz>) podporované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (projekt č. LM2018101).

[Generovaný obsah]

jedinké maje děťátko mladé, v jehož poručenstvie markrabie brambuřský sě uvázal, jakž otec byl zjednal.

{Tobiáš biskup pražský}textový orientátor

Toho léta Jan biskup umřel jest, na jehož miesto Tomáš biskup pátý a dvacátý vstúpil jest. Tento Otakar klášter svaté koruny založil a jě ctně nadal.

{Hlad veliký}textový orientátor

Těch časóv velmi zle země byla nadána a zpravována, nebo mnozí Sasícové a Němcové jiní vtrhujíc do země Čechy tak hrozně mútichu, že mnozí od domóv zaběhše v lesiech bydléchu. Proněžto že dědiny neoráchu, hlad v zemi byl veliký. Proněžto od těch Němcóv ukrutností země velmi zhubena byla, kostelové také zkaženy byly. Tak dlúho to trvalo, až páni s markrabí brambuřským vzemše radu Dobešovi biskupovi opravu zemskú poručili a tak Sasícové a Němcové ti jistí byli z země vypuzeni a lidé od jich zabojenie zproštěni byli.

{Bramburská}textový orientátor

Téhož léta, jakž kronika bramburská líčí, Ota řečený Šíp syn Janóv vytrhl proti Majtburským. Mezi Urozy a mezi Majtburky boj maje jat jest, jehož Jan a Kunrád bratřie jeho pomstiti chtiec, přijemše k sobě Albrechta vévodu z Brunšvika všicku zemi majtburského kostela poplenili a ty hrady Himoldsberg a Obifolde obdrželi. Zatiem pak Ota Dlúhý syn Otóv v tvář krásný Jitu dceru hrabinu z Hememberga pojal jest i měl s ní tři syny a tři dcery: jednu Boženu, ježto vévoda polský pojal, a Metildu, jenž vratislavský pojal vévoda, a Jitku, jí saský pojal vévoda, a Gunhuntu, jenž v čistotě až do smrti byla. Ten jistý Ota s bratrem svým Otú byl jest spolu, ale Albrecht bratr jich byl svój diel vzal. Potom Ota tento bratr Oty Dlúhého dceru Rudolfovu pojal říského krále, jenž když umřela, jemu v templéřským klášteře sě zákon oblekl, v němž chvíli pobyv potom v Leníně zákon přijal i byl tu do své smrti. Proněžto tento Ota Dlúhý sám diel vešken ten země měl a dlúhé časy živ jsa mnoho zemí dobyl a mnoho boje měl s Pomerany a z Slovany jě pod sě

 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 5 měsíci a 24 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).