[56r]číslo strany rukopisuale ihned předzvěděvše[dm]předzvěděvše] przezdwiediewſſe to, velikým valem hrozným řítichu se na stany Uherských, a kteréž polapili, takměř pány jako jiné, všecky mečem zbili. Král sám s pomocí Vavřince, biskupa svého, sotně utekl. To když se tak stalo, přibrali se oni Uhrové k tomu, ješto Vratislava popudili byli, a jako některak pobití obdrželi. Kterýžto Ota a Soběslav vítězky pobili a ostatek popudili, z nichžto bez čísla Uhruov ztopili a druhé pak ukrutně mečem zbili. Né, tak jest jich tu mnoho bylo zbito a ztopeno, že tak veliké ztopení a zhubení lidí nikdá dřevních časuov nebylo slýcháno v tom kraji. S tím pak Čechové a Moravci, boj obdrževše a veliké zboží pobravše a mezi se rozdělivše, domuov sú se vrátili.
Léta[211]vynecháno místo pro iniciálu, která zůstala neprovedena Božího tisícého sto a sedmnádctého Vladislav, bratra svého Bořivoje, druhorozeného syna krále Vratislava, prvního českého krále, zase k milosti jest navrátil. Nýbrž takú milost učiniv, že jemu všecku českú zemi poručil a sám se jeho vší vuoli poddal. Proněžto Bořivoj, pamětliv jsa této milosti, co jemu jeho bratr učinil, bratru svému opět zase Vladislavovi polovici zemi zase navrátil jest, totižto všecko, co s oné strany Labe bylo na puolnoci. A takž pak potom bez jeho rady nic jest neučinil.
Léta[212]vynecháno místo pro iniciálu, která zůstala neprovedena Božího tisícého sto a XVIII. měsíce září byla jest velmi veliká povodeň, a tak velmi Vltava mezi městem a mezi předměstem rozvodnila se jest, až najvyšších trámuov u mosta dosáhala.
Druhého[213]vynecháno místo pro iniciálu, která zůstala neprovedena léta ihned po tom takoví vichrové sú se strhli, že všecko stavení, co sú postavili na Vyšehradě, doluov strhli. Od toho času, jakžto Bořivoj a Vladislav smířili se, až do Božího léta tisíc sto a dvadceti velmi pokojně zemi sú zpravovali. Ale pak potom tak násilně mezi sebou jali se škorpiti a vaditi a ve zlé vuoli býti, že Bořivoj, boje se bratra svého síly a moci a také toho jistého hněvu, nechav panství svého všeho, měsíce srpna pravým útokem z Čech jest utekl.