Knobloch z Pirnsdorfu, Aleš: Regiment zprávy ovčího dobytku…

Praha: Netolický z Netolic, Bartoloměj, 1561. Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. 36 A 15 přív., A1r–I4r. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

[G3r]číslo strany rukopisuchci jemu také i míru, i váhu, co bude míti a čeho, a jak mnoho jednoho proti druhému vzíti, časně oznámiti nebo vypsati. Nebo člověku tomu, kterýž se v lékařství rozumí a s ním vuokol dobře jíti umí, nejsnadší a jako vezdejší věc jest váhu nebo míru buď oustně oznámiti, neb pérem na papíru vypsati. A bez toho žádnej pořádnej ani gruntovní lékař býti nemuože.

Flus neb ozhřivici hojiti

Měla-li by kderá ovce vozhřivici, jinak flus, z hlavy, ješto ony od toho na zdraví svém chrnou i hynou, a to se stává jim ze dvojí příčiny hlavnější, totiž z porušeného povětří pocházejícího z míst jízvivejch od západu slunce. Druhé z pastev a vod bahnitých, stojatých a shnilých, od nichž se[w]se] gſe porušují. A jmenovaných ozhřivic i flusuov škodlivých dosahují. Těm a takovým ovcím, a zvláště jalovému dobytku, dávaj nahoře psané lékařství o červu a závratu v hlavě, do kterého elebor černý a ezule nebo kolovrátec vchází. Ovcím pak plemenným a jinak dojným do svaté Markéty muože se také dávati, však potom, když by se již plemennáči k nim připustili, není jim bezpečné dávati, aby nezmetaly. Nebo lékařství předřečené podstatné jest. Leč by [G3v]číslo strany rukopisuse již ovce před několika dny prvé obahnila. Tehdy se jí také muože přidávati jeho, však ovcím plemennejm a dojnejm muožeš dávati svrchu psané lékařství o ovcích zvředovaných, osutých a motyličných na játrách, vypustě a na straně toliko zanechaje samého obojího třísla.

Anebo vezmi kuoru osikovou a kuoru bzovou svrchní prv ostrouhanou, k tomu jaré žíto a pražmu režnou k té potřebě obzvláště chovanou, i vařiž to spolu v mléce kravském, ažť měkké bude, a posypaje prachem lekořicovejm, dávejž jím do žlábkuov jejich ku požívání. Pakli by toho samého pro nezvyklost jísti nepospíchaly, přidaj jim k tomu prachu pelynkového, smíchej spolu s solí. A budouť se toho pro samu sůl chápati radějí, jakž předpovědíno. Jestliže by pak ihned ponejprvé suol a pelynek k tomu přidal, že tím nejmenší trochy nic nezhřešíš.

Ouplavici a červenou nemoc

Červená nemoc nebo ouplavice přišla-li by na ovčí dobytek, jakož se trefuje, buďto z povětří jízvivého západního nebo z pastev močidlných a vod porušených rzovatých, tehdy vezmi jitrocíl, dubový list nepřezralý, čapího nosu koření, janošítek, semeno kaviasové, jitrocílové, mílí dubové, ruožo[G4r]číslo strany rukopisu

X
wse] gſe
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 19 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).