Knobloch z Pirnsdorfu, Aleš: Regiment zprávy ovčího dobytku…

Praha: Netolický z Netolic, Bartoloměj, 1561. Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. 36 A 15 přív., A1r–I4r. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka
[H2v]číslo strany rukopisu

Opět jiné k témuž: Vezmi kořene manholtového aneb kosatcového, udělaje z něho čípky, namoče je v sádle, včiniž mu v zachuli. Pakli chceš to obé spolu vařiti v kozím mléce, přiosole jako i prvnější, muožeš tejmž spuosobem jako předřečeného užívati. Pakli chceš zevnitřní udělati mazání, tehdy vezmi slézu obojího, listí bzového, koření bzové kuory, každého jednu hrst. Pakli jich mnoho, musíš toho více vzíti i, ztluka to spolu anebo drobně zřeže, vařiž spolu u vodě do vyvržení většího dílu. Potom vezmi ten houštěk vyvařený i přidaj k němu másla lžíce dvě a sádla slepičího jednu lžíci, prachu mlynářského jednu hrst, i posmažiž toho trochu spolu nemnoho na rendlíku, rozetra prvé koření vařené v pánvi dobře. A když by porozuměl, že se jehně v životě zatvrzuje, pomazújž mu teplejm na břiše okolo pupku a žaludku, by mu měl trochu vlny při pupku poostřihati. Tím jemu od zatvrzení lehce spomuožeš.

Jestliže by jehňata kašlaly, buď z pokrmům a nápojuov obojího porušení nebo z případní příčiny, vezmi manholtu, volového jazyku, yzopu, šalvěje, poleje, kořene slézového, kořene vlaského kopru, vše nepřezralého, čapí hnízdo, chebdí, čertkus, lekořice anebo kderé z těch věcí koliv míti, udělejž z toho všeho prach, přidada k tomu (jakž povědíno) lekořice nejvíc, i daj jehňatuom k požívání.

[H3r]číslo strany rukopisu

Proti červům a škrkavkám

Škrkavky nebo červy měly-li by jehňata v životě, vezmi třevdavy, černého kmínu, semene vrátyčového nejvíc, krámského kmínu, pelynkového semene, chebdí, dobré mysli, udělaje z toho všeho prach, přidaj mírně soli aneb, cožť se zdáti bude, i dávejž jehňatuom do žlábkuov jich na noc spolu jísti bez pití. Máš to lékařství k tomu neomylné.

Ačkolivěk nad tato sepsaná lékařství nemálo jiných a mnohotvárných dobytku ovčího lékařství býti muože, však poněvádž nejedni krajové, jako ti, kteříž k vejchodu a k západu slunce anebo ku poledni a k puolnoci díl položením svým a díl povětřím měkčejším nebo tvrdším, sušším nebo vlhčejším, teplejším nebo zimavějším, nemálo, ale předivně od sebe jedni od druhejch na ruozno po rozdílné v obejvání svejch rozdvojeni jsou. Tak také předepsaných bylin nebo koření rozličných, ne všech a všudy ani ve všech krajích najíti se moci bude, anobrž v někderém kraji někderých bylin nebo koření ne mnoho se a ne všech najde. Jako u příkladu mluvě, ne všudy mi najdeš, hospodáři, janokliky a psaného tranku, takové hojnosti nebo zbytky, jako na Krkonoši. A púpavy, školopendrie, jeleního jazyku,

X
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 5 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).