Knobloch z Pirnsdorfu, Aleš: Regiment zprávy ovčího dobytku…

Praha: Netolický z Netolic, Bartoloměj, 1561. Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. 36 A 15 přív., A1r–I4r. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

[G1r]číslo strany rukopisufenum Grecumcizojazyčný text, semene řeckého sena, červivce, štěvíku, divizny mladé, pelynkového semene, ruožového květu, volového jazyku, rojovníku, jinak melisy nebo včelníku, lekořice nejvíc, udělaje z toho ze všeho prach, dávajž ovcím na noc, smíchaje spolu s solí, toho jísti.

Pouštění pak krve z žilek na obojím líci ovčiček pod vokem (kromě znamení Skopce) jednou za měsíc a, pakli potřeba, i ve dvou nedělích, a skoro lépe jest jim v té nemoci i nemálo prospěšné i také nejednou potřebně skušené.

A svrchu jmenovaným neduhuom i tomuto sepsanému lékařství z patnácti hospodářuov a z druhejch patnácti ovčákuov, spolu i s šafářuov, netoliko neumějí gruntovně raditi, ale také ani na to živě nebo zdrávě kdy mysliti. Z příčiny, že jest tu nětco tejnějšího a pokrytého nad sprostnost prv jmenovaných ovčákuov.

Otok hlavy i hrdla hojiti

Mají-li ovce hrdla nebo hlavy oteklé, že jim nejednou od závratu a stříluov oči ven vysednou i vyskáčí nebo oteklé břicha jakoby bubence od škrkavek, červuov, hlístuov nebo motylic budou, ješto ony od toho i od jiných mnohotvářnejch [G1v]číslo strany rukopisunemocí mnohdykrát povalem hynouti i mříti musí. Tehdy toto nyní předepsané lékařství (jakž Plinius v knihách Naturaliumcizojazyčný text píše, netoliko k těm jmenovaným neduhuom jestiť dobré i vejborné, ale také i mnohým jiným a rozličným nemocem ovcím jest netoliko nad jiné lékařství zchválené, anobrž také skuoro ve všech jejich nemocech i penězi nezaplacené. Protož je rozšafný hospodář, spolu ovčák nebo šafář, hleď sobě v domě záhé za času vždy zpraviti a je nad jiná mnohá lékařství pro potřeby ve dvoře nebo v forberku vždy na hotově míti.

Item trpí-li ovce zimnici z jakéž pak kolivěk případnosti, že se v hromadu krčiti a potřásati budou, jakož jest pak to při nich bezpočtukrát spatřováno, tehdy předpověděné lékařství jest k tomu obzvláštní[v]obzvláštní] ozbwláſſtnij i vejborné. Však pro ovce plemenné a dojné, nic méně pro jehňata chciť tuto radu dostaviti: Vezmi diviznu mladou, štěvík, jitrocíl nepřerostlý, štěrbák, routu polní, vršky planého chmele mladistvého, šalvěj polní, luňačí nohu, plesnivec, třevdavy, volový jazyk, ztluciž to vše na prach a dávaj po několikrát vždy přes den spolu s solí ovcím na noc užívati.

Proč se pak vždy s solí jmenuje a tomu pokolení ovčímu více se s solí dává, nežli dobytku rohatému? Aby tomu odevření mohl vyrozuměti, že se to ze dvojí příčiny přednější a zvláštnější děje. Jedno proto,

X
vobzvláštní] ozbwláſſtnij
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 19 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).