Knobloch z Pirnsdorfu, Aleš: Regiment zprávy ovčího dobytku…

Praha: Netolický z Netolic, Bartoloměj, 1561. Knihovna Národního muzea (Praha, Česko), sign. 36 A 15 přív., A1r–I4r. Editor Černá, Alena M. Ediční poznámka

doj[H1v]číslo strany rukopisunejm ovcím dává a posluhuje.

Jehňata měly-li by jakýž kolivěk neduh v hlavě i z jaké kolivěk příčiny (poněvádž jim silné recepty jako outlým neslouží), těm vezmi samé kejchavky a vdmychúj jim v chřípě po trubce třtinové nebo bzové. Však muožeš jim dávati manholt, pelynek a sléz větší, vše zelené, a což nejdrobějí zřezané, spolu s solí proti tomu.

Pakli by měly[y]měly] měl ouplavici (jakož bejvá), že by tence chvístaly, a z toho na těle tenčily i chrnuly, vezmi semene růžového, vlaského kmínu, jinak krámského, anebo i loučního také, semene opichového, púpat růžových suchých, přidada žaludův tlučených k tomu nejmenší díl, i hadího kořene, tolikéž i semene šťovíkového, udělaje prach z toho všeho, dávaj jehňatům, smíchaje spolu s solí.

Nemoc červenou hojiti

Pro červenou nemoc jehňatom, kderáž na ně jak z povětří porušeného, tak z pastev bahništnejch nebo vod zerzavělejch a někdy od ovčího mléka buď pastvami, nebo povětřím porušeného přichází, od čehož netoliko hynou, ale i mříti také musí. Těm a takovým přidávaj toto lékařství: Vezmi jitrocíle, konského štěvíku, dubového listu mladistvého, ruože červené poupat, krevného koření, vše suchého, udělaje prach, dávaj jehňatuom s solí jísti.

[H2r]číslo strany rukopisu

Zatvrzení v životě

O zatvrzení jehňat v žaloudku, kteréž se jim stává, že bobkův trousiti moci nebudou[z]nebudou] nebudu, a udělá se jim šišvorec nemalý co vořech vlaský u zachuletak, že jemu díra zachulní se zatvrdí, ten šišvorec se speče (což se často trefuje), že jí nebude moci odevříti ani bobkuov cejditi. Proti tomu vezmi medu hustého, soli přidada díl anebo coť se zdá, mejdla obecního drobně nakrouženého, i smažiž to spolu na rendlíku do hustosti. Potom udělej z toho tak smaženého čípku, čapího péra zvící anebo jako by kratší konec od vřetena ztlouští mohl býti. A pomaže jeho olejem nebo sádlem, vundejž jemu do zachule.

Pakli by napospěch chtěl udělati, vida, že jehně dluho zadrželé, tehdy vezmi mejdla pratcího a uřež z něho jednou nití nebo strunou mosaznou, máš-li, tafličku malou, jakoby topenicí, i zřežiž ji tou nití na čtyři nebo pět kouskuov a obřežiž je okrouhle, ať hranaté není, nadělejž z toho čípkův, pomaže sádlem, a obměkčí se jehně v životě neomylně, po kterémžkoliv buď, prvním, nebo posledním.

Jiné lékařství k témuž: Vezmi kuoru osikovou a bzovou syrovou z kořene, svrchní doluov ostrouhaje, vařiž v kozím mléce, naposledy přidada soli trochu a vychladě zase, lejž jehněti v hrdelce po trychtýřiku asi se čtvrt nebo půl žejdlíku, ať to tak spolu požírá.

X
yměly] měl
znebudou] nebudu
 
logo ÚJČ Copyright © 2006–2023, oddělení vývoje jazyka, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.
Vyhledávací program © 2006–2023, Boris Lehečka; Grafický návrh © 2006–2023, Irena Fuková

Vokabulář byl spuštěn před 17 lety, 6 měsíci a 5 dny; verze dat: 1.1.24
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Strategie AV21
Web je podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, projektem č. LM2023062
(LINDAT/CLARIAH-CZ).